Kurs jest adresowany do studentów studiów, które podejmują tematykę systemów geoinformacyjnych i infrastruktur danych przestrzennych. Studenci, dzięki udziałowi w kursie, mają szansę rozwinąć swoje umiejętności praktyczne z zakresu stosowania nowoczesnych metodyk projektowych i wdrożeniowych w obszarze rozwiązań GIS.
Proponowany kurs uczy studentów podstaw języka graficznego, służącego w inżynierii systemów i oprogramowania do dokumentowania faz projektu informatycznego, w zastosowaniach odnoszących się do informacji geograficznej i zagadnień modelowania pojęciowego. Celem kursu jest zapoznanie z diagramem klas UML oraz podstawami metodyki umożliwiającej tworzenie modeli danych, zgodnie z normami serii ISO 19100, a także regułami transformacji schematów UML w wybranych geoprzestrzennych środowiskach implementacyjnych typu Open Source.
CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
- Zapoznasz się z podstawami języka graficznego służącego , w inżynierii systemów i oprogramowania do dokumentowania faz projektu informatycznego, a w zastosowaniach odnoszących się do informacji geograficznej, do modelowania pojęciowego i projektowania systemów geoprzestrzennych.
- Nauczysz się tworzyć schematy aplikacyjne UML.
- Zapoznasz się z podstawami metodyki, która umożliwia transformację schematów aplikacyjnych UML do wybranych środowiskach implementacyjnych.
- Zapoznasz się z zagadnieniem oceny produktów geoinformacyjnych na zgodność z normami ISO serii 19100 na przykładzie schematu aplikacyjnego UML.
- Poznasz środowisko bazodanowe PostgreSQL/PostGIS.
PROGRAM KURSU
Kurs został podzielony na 3 moduły o zbliżonym poziomie czasochłonności:
Moduł 1. Opracowanie schematu aplikacyjnego UML.
Moduł 2 – Testowanie schematu aplikacyjnego UML na zgodnośc normami ISO 19100.
Moduł 3. Implementacja i wdrożenie danych przestrzennych w bazie danych PosgreSQL.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Aby przystąpić do kursu wymagana jest znajomość zagadnień z zakresu modeli danych GIS i podstaw informatyki. Każdy moduł rozpoczyna się wstępem teoretycznym w ramach którego prezentowane są podstawowe pojęcia. Zamieszczone przykłady i przewodniki mają pomóc w samodzielnym przygotowaniu diagramu klas UML, skryptu SQL oraz przykładowych implementacji w wybranym środowisku bazodanowym.
Wymagane jest posiadanie dostępu do aplikacji Enterprise Architect oraz PostgreSQL/PostGIS. Sposób pozyskania narzędzi do realizacji poszczególnych zadań jest podany w poszczególnych modułach.
WARUNKI ZALICZENIA KURSU
Warunkiem zaliczenia kursu jest wykonanie wszystkich ćwiczeń w ramach modułów oraz udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania, które znaleźć można w różnych częściach kursu. Aby zaliczyć dany kurs, należy uzyskać wynik co najmniej 80% ze wszystkich pytań i zadań w ramach poszczególnych modułów. Liczba podejść do wykonania zadań nie jest ograniczona.