O kursie
Kurs dotyczy podstaw programowania aplikacji front-endowych typu Single Page Application (SPA). Będziemy korzystać z frameworków: React i Angular2+.
Kurs jest skierowany przede wszystkim do studentów studiów informatycznych, ale każdy, kto chce poznać podstawy tych dwóch frameworków, będzie usatysfakcjonowany. W tworzeniu kursu brali udział studenci, więc poziom i forma przekazu (dużo przykładów, filmy, prezentacje kodu, interaktywny kod na StackBlitz) jest dostosowana do wymagań młodych osób.
Organizacja kursu: harmonogram modułów: część teoretyczna, refaktorowany w każdym temacie przykład projektu, zadania do samodzielnej implementacji.
Kurs jest realizowany w tempie własnym, więc można do niego przystąpić w dogodnym dla studenta momencie, a także bez pośpiechu realizować zadania.
Treści edukacyjne:
- Wiadomości wstępne:
- na początku powiemy parę słów na temat różnych technologii: frameworków, bibliotek do tworzenia aplikacji front-endowych,
- dowiesz się też, co to jest aplikacja Single Page Application,
- poznasz podstawy JavaScript,
- przygotujesz środowisko programistyczne: instalacja i konfiguracja IDE oraz serwera Node.js do uruchamiania aplikacji.
- Programowanie w technologii React:
- opowiemy o podstawowych elementach aplikacji: komponentach,
- odkryjesz język JSX, który pozwoli na przejrzyste zamieszczanie kodu HTML w komponentach,
- poznasz podział komponentów na stanowe i funkcyjne, dlaczego warto je wyróżniać i jak implementować,
- pokażemy, jak komunikują się komponenty: standardowo oraz w architekturze Flux,
- oraz jak aplikacja komunikuje się ze zdalnym serwerem w celu pobrania danych i ich modyfikacji – dowiesz się, co mają z tym wspólnego Obietnice.
- Programowanie w technologii Angular 2+:
- poznasz język TypeScript – odmianę JavaScriptu, która czyni go mocno podobnym do języków takich, jak Java czy C#,
- sprawdzisz, czy rzeczywiście można stworzyć działającą i funkcjonalną aplikację w ciągu jednej godziny,
- dowiesz się, jak korzystać z filtrów, potoków i strumieni,
- odkryjesz tajemnice dyrektyw i mechanizmu walidacji wprowadzanych danych.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Do nauki potrzebujesz serwera Node.js, menedżera pakietów npm oraz edytora z zainstalowanymi frameworkami. Instrukcje instalacji wszystkich narzędzi znajdziesz w kursie.
Kurs możesz przeglądać zarówno na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych, lecz do wykonania zadań implementacyjnych będziesz z pewnością potrzebować komputera.
Nie musisz znać języka angielskiego, chociaż, jeśli miałeś(aś) już do czynienia z programowaniem, to wiesz, że elementy kodu są pisane w tym języku. Ale nie musisz się tym martwić, każda instrukcja jest wyjaśniona.
WARUNKI ZALICZENIA
Aby zaliczyć kurs, musisz uzyskać co najmniej 51% punktów z: testów sprawdzających wiedzę (w każdym temacie), zadań implementacyjnych (w każdym temacie) oraz egzaminu końcowego (na zakończenie kursu).
W kursie można znaleźć również specyfikację wymagań do realizacji projektów. Implementacja ich nie jest punktowana, ale na pewno pomoże w uporządkowaniu wszystkich nabytych umiejętności.
Każdy, kto uzyska zaliczenie, otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu.