W miarę jak cyberataki rosną w rosnącym tempie, zagrożona jest cała infrastruktura w krajach na całym świecie, a także dobro ludzi. Biorąc pod uwagę, że większa część codziennego życia została przekształcona cyfrowo, krytyczne zasoby, które polegają na większych sieciach energetycznych lub łańcuchach dostaw, takie jak usługi publiczne, opieka zdrowotna, energia i transport, spowodowałyby większy chaos, gdyby padły ofiarą cyberataku.
Według badania (ISC)2 Cybersecurity Workforce Study z 2021 roku, braki kadrowe w zakresie cyberbezpieczeństwa wynoszą ponad 2,72 mln stanowisk. Choć liczba ta maleje, nie jest wystarczająca. Globalna siła robocza w dziedzinie cyberbezpieczeństwa musi wzrosnąć o 65%, aby móc skutecznie bronić krytycznych zasobów. Jednak żadna organizacja, instytucja czy rząd nie są w stanie temu zaradzić. Konsekwentne, aktywne uczestnictwo i partnerstwo pomiędzy przemysłem, środowiskiem akademickim i rządami będzie stanowiło różnicę w powstrzymywaniu i zmniejszaniu zagrożeń cybernetycznych oraz obronie zagrożonych zasobów.
Chociaż istnieje wiele rozwiązań i ścieżek pozwalających zminimalizować i zlikwidować lukę w umiejętnościach, należy to zrobić w sposób zrównoważony. Wymaga to zmiany sposobu myślenia menedżerów ds. zatrudnienia i HR, od zatrudniania większej liczby osób dzisiaj do pielęgnowania nowych specjalistów w perspektywie długoterminowej. Ważnym elementem tej zmiany jest również zapewnienie, że luka w umiejętnościach jest wypełniana w sposób integracyjny, z uwzględnieniem osób z różnych środowisk, umiejętności i doświadczeń.
Przeczytaj pełny artykuł Światowego Forum Ekonomicznego tutaj: https://www.weforum.org/agenda/2022/03/closing-the-cybersecurity-skills-gap/
© rh2010 – stock.adobe.com