Raport Ipsos Global Trends 2023 powstał na podstawie wyników badania obejmującego 50 rynków, które odpowiadają za 87% światowej gospodarki i 70% globalnej populacji. Raport opisuje 12 globalnych trendów, zdiagnozowanych jako te, które będą kształtować rynki i konsumentów w 2023 roku. Autorzy Raportu prezentują trendy w kontekście sześciu globalnych czynników (tzw. „makro-sił”) oddziałujących na ludzi, rynki i rządy. Jest to jeden z najbardziej kompleksowych raportów o światowych trendach, które możemy obserwować również w Polsce.
Raport porusza kwestie przyspieszenia technologicznego oraz zalicza niepokoje związane z technologią do jednych z kluczowych 12 najważniejszych trendów, które oddziałują w 2023 roku.
W raporcie Ipsos Global Trends 2023 zidentyfikowanych jest 6 najważniejszych, globalnych czynników wpływających na obecny świat:
- Społeczeństwa w ruchu: starzenie się społeczeństw, migracje, redefinicja tradycyjnych etapów życia związanych z karierą i rodziną, większa różnorodność etniczna i religijna, mniej restrykcyjne definicje płci, seksualności, pochodzenia etnicznego i tożsamości.
- Przyspieszenie technologiczne: wszechobecny internet, zanurzenie w wirtualnym świecie, postęp w sztucznej inteligencji i obliczeniach kwantowych, rosnąca automatyzacja oraz – w kontrze – próby ucieczki od technologii.
- Nierówności i szanse: ubożenie klasy średniej w krajach rozwiniętych i bogacenie się tej klasy w krajach regionu Azji i Pacyfiku. Rosnąca siła pracowników w relacji z pracodawcą – związki zawodowe, praca hybrydowa, pokoleniowe dysproporcje majątkowe, inflacja, alternatywne systemy monetarne – ale także kapitalizm regeneracyjny, który oprócz akcjonariuszy bierze pod uwagę planetę i ludzi.
- Zagrożenia środowiskowe: zmiany klimatu, przeludnienie i nadmierny rozwój – ale również bardziej ekologiczny sposób myślenia coraz liczniejszych obywateli planety.
- Wyzwania polityczne: nowe oblicza globalizacji, nowe zagrożenia np. dot. bezpieczeństwa danych, niezadowolenie z istniejących systemów politycznych, narastające konflikty geopolityczne i przemoc, systemowe nierówności na tle płciowym i rasowym.
- Zdrowie i dobrostan: kryzys zdrowia psychicznego w związku z pandemią, wojną i klimatem, nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, ale i rozwijające się technologie służące zdrowiu.
W kontekście powyższych czynników w raporcie opisanych zostało 12 najważniejszych trendów, które mają wpływ na rynki: Antagonizm klimatyczny, Świadomie o zdrowiu, Czas na szczerość, Dylematy związane z danymi, Niepokoje związane z technologią, Granice globalizacji, Podzielony świat, Kapitalizm na zakręcie, Reakcje na niepewność i nierówności, Nostalgia, W poszukiwaniu sensu i prostoty, Wyzwania służby zdrowia.
Ważnym obszarem raportu jest cześć poświęcona nowych technologiom – przyspieszenia technologicznego oraz niepokoju związanego z technologią. Jak podkreślają autorzy raportu Niepokoje związane z technologią to jeden z kluczowych trendów – nie można nie docenić szybkiego tempa zmian technologicznych w ciągu ostatnich kilku dekad. Wskazują, że prawie 75% obywateli świata nie może sobie wyobrazić życia bez internetu. Autorzy podkreślają, że część społeczeństwa, po latach korzystania z internetu, zastanawia się, co musimy wspólnie zrobić, aby wykorzystać potencjał technologii – i złagodzić związane z nią ryzyka.
Raport IPSOS GLOBAL TRENDS 2023 jest jednym z ważniejszych publikacji, które tak kompleksowo opisują trendy i ich wpływ na bieżącą sytuację ekonomiczno-społeczną, a tym samym wpływ na wszystkie sektory gospodarcze, a co za tym idzie rozwój kompetencji oraz kwestie związane ze zmianą modeli zatrudniania w wielu obszarach.