Wraz z rozwojem nowych technologii temat cyberbezpieczeństwa staje się nadrzędną kwestią, przed rozwiązaniem której staje każda większa i mniejsza firma. Wszyscy są bowiem narażeni na potencjalnie krytyczny wyciek poufnych danych. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń.
Pod koniec maja na stronie PAP pojawiła się fałszywa depesza, która wkrótce została ujawniona przez służby państwowe jako efekt ataku hakerskiego na agencję. Od tamtej pory temat cyberbezpieczeństwa krąży niczym bumerang w środowisku medialnym. Nie ma się zresztą czemu dziwić – na cyberataki w równym stopniu są bowiem narażone instytucje państwowe, prywatne firmy i my sami jako osoby indywidualne. A konsekwencje wycieku poufnych danych bywają katastrofalne.
Dlatego też tak istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie wszystkich swoich pracowników do funkcjonowania w środowisku internetowym, tym bardziej w kontekście wciąż niezwykle istotnej pracy zdalnej.
Z raportu Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wynika, że zaledwie 7 proc. polskich firm priorytetowo traktuje kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. To zdecydowanie słabszy wynik niż średnia dla całej Unii Europejskiej, która według ENISA wynosi 32 procent.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/cyberbezpieczenstwo-w-firmie-zalezy-od-pracownikow-nowe-badanie-jasno-to-pokazuje-2