Polacy negatywnie wyróżniają się na tle Europy pod względem kompetencji cyfrowych. Tylko kilka krajów wypada gorzej. Polska wraz z Unią Europejską walczą, by to zmienić.
Pod względem kompetencji cyfrowych, Polska jest trzecia od końca w Unii Europejskiej. Gorzej wypadły od nas tylko Bułgaria i Rumunia. Według danych Eurostatu za 2023 rok tylko 44 proc. z nas ma przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe. Unijna średnia wynosi 56 proc.
Tak niski procent osób bez podstawowych kompetencji cyfrowych w Polsce jest efektem stosunkowo dużego wykluczenia cyfrowego w naszym kraju. Na osiem regionów w całej Europie z największym odsetkiem osób, które nigdy nie używały internetu, aż cztery to polskie województwa – świętokrzyskie, lubuskie, zachodniopomorskie oraz kujawsko-pomorskie.
Wśród osób, które określamy jako wykluczone cyfrowo największy odsetek stanowią ludzie starsi, wśród innych grup społecznych widoczne są również osoby o niskim poziomie wykształcenia oraz w trudnej sytuacji materialnej.
Dodatkowo na kwestię kompetencji cyfrowych wpływ ma też poziom urbanizacji, w Polsce utrzymujący się od lat w okolicach 60 proc. Tylko w kilku krajach współczynnik ten jest mniejszy. Do tego Polska wciąż musi gonić Zachód pod względem zamożności.
Źródło: https://next.gazeta.pl/next/7,151243,31446882,kompetencje-cyfrowe-polakow-wyrozniamy-sie-na-tle-europy-kpo.html