cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Blockchain w praktyce: Promowanie blockchain i DLT w europejskich MŚP (2021)

Data publikacji:  30.03.2023

Blockchain to technologia, która umożliwia wiarygodne, przejrzyste i sprawdzalne interakcje i transakcje. Blockchain ma zatem potencjał, aby pobudzić europejską gospodarkę i przynieść korzyści również europejskiemu społeczeństwu. 32% światowych start-upów blockchain znajduje się w Europie (w 2019 r.) – jest to zatem technologia, w której europejskie MŚP mogą mieć przewagę. Technologie blockchain są szczególnie ważne dla sektora cyfrowego: zaufanie jest podstawowym elementem zapewniającym wzrost gospodarki cyfrowej.

Dlatego Komisja Europejska wspiera blockchain na poziomie polityki, prawa, regulacji i finansowania. Aby zwiększyć wiodącą rolę Europy w technologii blockchain, Komisja Europejska uruchomiła różne inicjatywy, wśród nich działania wspierające w ramach instrumentów finansowych programu Horyzont 2020 (INNOSUP).

Działania INNOSUP wspierały wiele projektów związanych z blockchainem, mających na celu pokazanie, jak decydenci i agencje innowacji mogą wspierać MŚP w przyjmowaniu blockchaina. Mają one na celu usunięcie barier w przyjmowaniu blockchaina.

Raport „Blockchain w praktyce: Promowanie blockchain i DLT w europejskich MŚP”, opublikowany we wrześniu 2021 r., przedstawia pięć projektów INNOSUP, a także ich wyniki. W sumie wydano około 10 mln EUR, z czego 5,1 mln EUR skierowano do MŚP.

Raport jest dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Zaawansowany
Technologia cyfrowa: łańcuch bloków
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.