cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Branże freelancingu w Polsce 2022

Data publikacji:  03.04.2023
Useme

Współczesny świat zmienia się bardzo szybko. Zmiany dotyczą niemalże wszystkich obszarów życia. Jedną z coraz silniej obserwowanych zmian społecznych jest to związana ze zmianą zawodu oraz tym, jak dany zawód ewoluuje na przestrzeni czasu.

Jakiś czas temu główną formą zatrudnienia był etat, następnie pojawiły się inne formy współpracy pozwalające na większa elastyczność w wykonywaniu obowiązków, aż w końcu pojawił się freelance, jako bardzo ciekawa i pożądana forma współpracy.

Do niedawna taka forma współpracy kojarzyła się (zwłaszcza w Polsce) z projektowaniem graficznym, copywritingiem czy programowaniem. Jedyne, co ogranicza freelancerów to zapotrzebowanie rynkowe, ponieważ prawie każdy rodzaj pracy twórczej można rozliczyć w oparciu o szczególnie popularną wśród klientów umowę o dzieło lub fakturę VAT.

Jak to wygląda w praktyce? Najnowszą sytuację sektora opisuje raport przygotowany przez Useme.com

Badanie „Useme” przeprowadzone w 2022 roku pokazuje, w jakich branżach pracują polscy freelancerzy, a dane zawarte w raporcie wskazują na perspektywy oraz możliwe kierunki rozwoju i możliwości zawodowe, dla tych, którzy postanowią zostać freelancerami. Zmiany ukazane w raporcie pokazują jak zmieniają się trendy w opisywanych branżach oraz jak te zmiany wpłyną na sposób komunikacji między marką, a klientem czy też kreowanie wizerunku firmy.

Raport „Branże freelancingu w Polsce 2022” został opracowany przez Useme.com na podstawie badania, które zostało zrealizowane z wykorzystaniem metody CAWI (Computer Assisted Web Interview) – standaryzowanego kwestionariusza ankietowego dystrybuowanego i wypełnianego drogą elektroniczną w maju 2022 roku, na próbie 1132 polskich freelancerów. Badanie rynku freelancingu w Polsce realizowane jest corocznie od 2014 roku.

W badaniu „Use me” opisano następujące branże, w których główną formą współpracy jest freelance: copywriting, grafika i projektowanie 3D, strony i sklepy internetowe, fotografia, animacja, wideo, programowanie i IT, tłumaczenia, a także inne branże freelancingu, do których zaliczają się między innymi: wirtualni asystenci, architekci wnętrz i ogrodów, szkoleniowcy, rekruterzy, osoby zajmujące się rękodziełem czy zawody związane z zagadnieniami SEO i SEM, oraz bazodanowcy.

Przedstawiono również charakterystykę tych grup i pokazano dane dotyczące wykształcenia, stażu pracy, średniego czasu pracy, liczby zleceń, wynagrodzenia czy profilu klienta.

Tegoroczna edycja badania wolnych zawodów w Polsce przeprowadzona przez platformę Useme.com wyraźnie pokazuje, że freelancerzy dzielą się na dwie grupy: tych, dla których realizacja zleceń jest źródłem dodatkowego dochodu oraz na tych, którzy w całości utrzymują się z pracy zdalnej dla klientów.

W branżach technicznych, gdzie liczą się również samodzielnie nabyte umiejętności lub indywidualny warsztat, formalne wykształcenie nie jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie wolnego strzelca. Dotyczy to głównie osób zajmujących się grafiką, multimediami, pracami programistycznymi i developerskimi. Wśród najlepiej wynagradzanych freelancerów znajdują się programiści, którzy również bardzo często nawiązują współprace przy projektach długoterminowych oraz dla klientów zagranicznych.

Na drugim biegunie znajdują się tłumacze (96% ma wyższe wykształcenie) oraz copywriterzy (76% ma dyplom uczelni wyższej), którzy jednocześnie wykonują najwięcej zleceń w ciągu miesiąca. To właśnie początkującym copywriterom oraz specjalistom od programowania i tworzenia stron www jest najprościej utrzymać się na rynku. 30% programistów pracujących, jako freelancerzy zarabiają powyżej 10 000 zł netto miesięcznie. Najwyższy „próg wejścia” do freelance’u mają do pokonania graficy oraz tłumacze.

Niezależnie od dziedziny, w której działa freelancer liczą się również „starodawne” postawy, czyli rzetelność, terminowość oraz jakość wykonywanych działań. Sukces jednych freelancerów wynika z projektów, które za nimi stoją, a także bardzo często są zapraszani do współpracy dzięki rekomendacją, które uzyskują od swoich wcześniejszych klientów. Świat pomimo globalizacji jest jednak małą wioską.

Pełna treść raportu: https://useme.com/pl/blog/raport-useme-freelancing-w-polsce-2022-zarobki-inflacja-i-pokolenie-y-na-rynku-pracy/

Dziedziny: Umiejętności zawodowe
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.