cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Cyberbezpieczeństwo dla MŚP – wyzwania i zalecenia  (2021)

Data publikacji:  30.03.2023

W odpowiedzi na pandemię COVID19, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przeanalizowała zdolność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Unii Europejskiej do radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą pandemia oraz określenie dobrych praktyk w celu sprostania tym wyzwaniom.

Zgodnie z publikacją, kryzys COVID19 pokazał, jak ważny dla MŚP jest Internet i ogólnie komputery, aby utrzymać swoją działalność. Aby przetrwać pandemię i kontynuować działalność, wiele MŚP musiało podjąć środki zapewniające ciągłość działania, takie jak dostosowanie do usług w chmurze, modernizacja usług internetowych, ulepszenie stron internetowych i umożliwienie pracownikom pracy zdalnej.

W niniejszym raporcie podkreślono, że wiele z istniejących wyzwań w zakresie cyberbezpieczeństwa uległo dalszemu nasileniu w związku ze skutkami pandemii COVID19, a ich złagodzenie ma obecnie jeszcze większe znaczenie. Zalecenia przedstawione w niniejszym raporcie, mające na celu umożliwienie MŚP sprostania tym wyzwaniom w zakresie cyberbezpieczeństwa, są ukształtowane w tym kierunku. Zalecenia zawarte w niniejszym raporcie zostały opracowane w oparciu o rozszerzone badania desktopowe. Badania te zostały uzupełnione dwumiesięczną ankietą, w której 249 europejskich MŚP podzieliło się swoimi opiniami na temat stanu ich bezpieczeństwa cyfrowego i gotowości na kryzysy takie jak COVID-19, a następnie przeprowadzono ukierunkowane wywiady z wybranymi uczestnikami.

W wyniku badań stwierdzono, że największymi wyzwaniami dla MŚP są: niska świadomość zagrożeń, jakie dla ich działalności stwarza słabe cyberbezpieczeństwo, koszty wdrożenia środków cyberbezpieczeństwa często połączone z brakiem dedykowanego budżetu, dostępność specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa ICT, brak odpowiednich wytycznych skierowanych do sektora MŚP oraz niskie wsparcie kadry zarządzającej.

Niniejsze sprawozdanie zawiera porady dotyczące cyberbezpieczeństwa dla MŚP, a także propozycje działań, które państwa członkowskie powinny rozważyć w celu wsparcia MŚP w poprawie ich postawy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Towarzyszy mu przewodnik, w którym przedstawiono MŚP praktyczne 12 kroków na wysokim szczeblu, jak lepiej zabezpieczyć systemy MŚP i ich działalność.

Raport dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: cyberbezpieczeństwo
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.