cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Czy jesteś (cyber)bezpieczny? Konferencja online 26 września.

Data publikacji:  19.09.2023

26 września 2023r. odbędzie się organizowana przez Uniwersytet WSB Merito Chorzów konferencja pt.: „Czy jesteś (cyber)bezpieczny? Bezpieczeństwo systemu informatycznego”.

Organizatorzy zadbali, aby prelegenci poruszyli ważne kwestie związane z kompetencjami związanymi z cyberbezpieczeństwem, a także wykorzystaniem wiedzy z tego zakresu w życiu codziennym.

Warto podkreślić, że każdy może zostać uczestnikiem konferencji, ponieważ odbywa się ona w formule online (udział w konferencji jest bezpłatny, ale trzeba jednak dokonać rejestracji)i będzie mógł dowiedzieć się m.in.: o czym należy pamiętać korzystając z Internetu zarówno w pracy jak i w domu?, czy jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed kradzieżą danych?, jak sprawdzić czy dziecko ma niezbędną wiedzę, aby bezpiecznie korzystać z social mediów lub ulubionych aplikacji?

 
Partnerami merytorycznymi konferencji są Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Informatyka oraz Sektorowa Rada ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Podczas wydarzenia odbędą się 4 prelekcje. Wydarzenie poprowadzi Daniel Gaś – menedżer kierunku bezpieczeństwo narodowe Uniwersytet WSB Merito Chorzów, ekspert Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.
 
Konferencję rozpocznie dr Andrzeja Cichy ze swoim wykładem pt.: „Prawne i praktyczne aspekty ochrony przed hackingiem.” Poruszy on rodzaje zagrożeń cyberprzestępczością hakerską,  przedstawi istoty zabezpieczeń w postaci regulacji prawa karnego, chroniących przed zachowaniami hackingowymi oraz czynami z nimi związanymi (okołohackingowymi), a także profesjonalne formy działań antyhakerskich: profilaktycznych oraz postprzestępczych. Ponadto poruszy obszar możliwości uchronienia się przed atakami hakerskimi w codziennym życiu indywidualnego człowieka. 

Kolejną prelekcję pt.: „Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci” wygłosi Wojciech Klocek. W ramach tematu poruszone zostaną najbardziej powszechne zagrożenia występujące obecnie w Internecie, najczęstsze zagrożenia socjotechniczne. Omówione zostaną metody działania cyberprzestępców, jak nie zostać ofiarą ataku, na co zwracać uwagę oraz gdzie to zgłosić. Wykład będzie poparty przykładami dotyczącymi zachowań w sieci, mediach społecznościowych, podczas używania poczty elektronicznej oraz wiadomości tekstowych SMS.

Łukasz Rinkowski w swojej prelekcji pt.: „Człowiek. Najsłabsze ogniwo systemu informatycznego” omówi schematy funkcjonowania popularnych rodzajów oszustw. Dokona oceny działań podejmowanych przez użytkowników systemów transakcyjnych udostępnianych klientom przez banki, a także poruszy bardzo ważne zagadnienie – co zrobić w przypadku, gdy padniesz ofiarą cyberoszustwa?

Konferencję zakończy dr Maciej Bobrycki wykładem pt.: „Bezpieczny Internet, czyli jak nie dać złapać się w (cyber)sieć.” Dr Bobrycki przedstawi główne zasady bezpiecznego wykorzystania sieci Internet zarówno przez młodzież, jak i seniorów. Poruszy wątek szans i zagrożeń dotyczących portali społecznościowych, bankowości internetowej/mobilnej, serwisów aukcyjnych oraz platform z grami komputerowymi, a także zaprezentuje metody socjotechniczne wykorzystywane przez cyberprzestępców. 

Konferencja „Czy jesteś (cyber)bezpieczny?” jest bardzo ważnym wydarzeniem na horyzoncie konferencyjnym w Polsce, ponieważ w dużym zakresie porusza temat kompetencji z zakresu cyberbezpieczeństwa w życiu codziennym. Pomimo tego, że jest to konferencja organizowana przez Uniwersytet, może, a nawet powinna być interesująca dla osób niezwiązanych zawodowo z branżą cyberbezpieczeństwa. Obszary wszystkich wystąpień obfitują w dużą porcję informacji, które można wykorzystać zarówno w życiu zawodowym, jak również tym codziennym.

Rejestracja dostępna pod adresem: https://www.merito.pl/chorzow/aktualnosci/czy-jestes-cyberbezpieczny-konferencja-online-26-wrzesnia

Dziedziny: Interdyscyplinarne programy i kwalifikacje związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT)
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: cyberbezpieczeństwo
Typ inicjatywy: Krajowa
Link:
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.