cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Ku zielonej i cyfrowej przyszłości (JRC – 2022)

Data publikacji:  31.03.2023

W niniejszym opracowaniu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej przeanalizowano, w jaki sposób można osiągnąć sukces w zakresie ekologicznych i cyfrowych przemian.

Zarówno ekologiczna, jak i cyfrowa transformacja są politycznymi priorytetami Komisji Europejskiej, które w dłuższej perspektywie będą kształtować naszą przyszłość. Chociaż te dwie równoczesne, lub „bliźniacze”, transformacje mogą się wzajemnie wzmacniać w wielu obszarach, nie są one automatycznie zbieżne. Na przykład technologie cyfrowe mają znaczny wpływ na środowisko, co jest sprzeczne z celami zielonej transformacji. Dlatego też proaktywne i integracyjne podejście do zarządzania bliźniaczymi zmianami jest ważne dla zapewnienia ich pomyślnej realizacji.

Celem niniejszego opracowania jest analiza, w jaki sposób Unia Europejska może zapewnić, że te dwie transformacje wzajemnie się wzmacniają. W tym celu studium skupia się na pięciu sektorach emitujących najwięcej gazów cieplarnianych:

1) rolnictwo,

2) budynki i budownictwo,

3) energia,

4) przemysł energochłonny,

5) transport i mobilność.

Na podstawie tej analizy w sprawozdaniu określono kluczowe wymogi dla powodzenia zielonej i cyfrowej transformacji Unii Europejskiej.

Dokument jest dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Środowisko, bliżej niezdefiniowane, Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), bliżej niezdefiniowane, Elektryczność i energia, Rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i weterynaria, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy, duże zbiory danych, łańcuch bloków, robotyka, uczenie maszynowe, chmura obliczeniowa
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.