cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Monitor MOP: COVID-19 i świat pracy. Siódme wydanie (2021)

Data publikacji:  30.03.2023

Siódme wydanie Monitora Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) przedstawia najnowszą analizę wpływu COVID-19 na rynek pracy.

Według tegorocznego raportu, na globalnych rynkach pracy pojawiają się nieśmiałe oznaki ożywienia po bezprecedensowych zakłóceniach w 2020 r. spowodowanych pandemią COVID-19. Potwierdza ono ogromny wpływ, jakiego doznały rynki pracy w 2020 r. Najnowsze dane pokazują, że w całym ubiegłym roku utracono 8,8 procent globalnych godzin pracy (w stosunku do czwartego kwartału 2019 r.), co odpowiada 255 milionom pełnoetatowych miejsc pracy. To około cztery razy więcej niż liczba utraconych podczas globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku.

W publikacji podkreślono, że kobiety zostały bardziej niż mężczyźni dotknięte zaburzeniami na rynku pracy spowodowanymi pandemią. Szczególnie mocno ucierpieli również młodsi pracownicy, którzy stracili pracę, wypadli z rynku pracy lub opóźnili wejście na niego. Sprawozdanie pokazuje nierównomierny wpływ na różne sektory gospodarki, geografii i rynku pracy. Podkreślono w nim obawy dotyczące „ożywienia w kształcie litery K”, w przypadku którego sektory i pracownicy najbardziej dotknięci mogą pozostać w tyle podczas ożywienia, co doprowadzi do wzrostu nierówności, o ile nie zostaną podjęte środki naprawcze.

Najbardziej dotkniętym sektorem były usługi związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem, w których zatrudnienie spadło średnio o ponad 20 procent, a następnie handel detaliczny i produkcja. Natomiast zatrudnienie w informacji i komunikacji oraz finansach i ubezpieczeniach wzrosło w drugim i trzecim kwartale 2020 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Monitor MOP odnotowuje ogromne szkody dla czasu pracy i dochodów, z perspektywami na ożywienie w 2021 r. powolne, nierówne i niepewne, chyba że wczesna poprawa zostanie wsparta przez politykę ożywienia skoncentrowaną na człowieku. W publikacji przedstawiono trzy scenariusze ożywienia gospodarczego (podstawowy, pesymistyczny i optymistyczny) oraz szereg zaleceń politycznych dotyczących ożywienia gospodarczego.

Raport dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.