cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Najbardziej potrzebne role i umiejętności związane z programowaniem w Europie (2021)

Data publikacji:  31.03.2023

Ten raport z analizy potrzeb z 2021 roku został wykonany w ramach projektu ESSA, European Software Skills Alliance, i rzuca światło na obecne i przyszłe zapotrzebowanie na umiejętności i specjalistów w dziedzinie oprogramowania w Europie.

Wnioski zostały wyciągnięte na podstawie badania ofert pracy, dostępnych badań nad umiejętnościami w zakresie programowania, programów edukacyjnych i szkoleniowych, raportów z rynku pracy i baz danych. Zebraliśmy także opinie ekspertów na temat ich oczekiwań co do przyszłości ról i umiejętności związanych z programowaniem oraz ich dostarczania.

Oto niektóre z kluczowych wniosków, które można przeczytać w raporcie:

Twarde umiejętności takie jak programowanie są najbardziej pożądane, towarzyszy im solidne zrozumienie zasad programowania, dzięki czemu mogą szybko i łatwiej dostosować się do nowych języków.

Rośnie znaczenie umiejętności miękkich, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu jako specjalista programowania, przy czym za najważniejsze uznaje się krytyczne myślenie i analizę, rozwiązywanie problemów i zarządzanie sobą.

Specjaliści programowania potrzebują również szerszego wykształcenia.

Profesjonaliści w kształcie litery T i Pi to przyszłość.

Aby nadążyć za szybką transformacją sektora, potrzebne są krótsze i ukierunkowane cykle szkoleniowe. W tym sensie na znaczeniu zyskają mikro-lekcje i mikropoświadczenia.

Przeczytaj cały raport, aby uzyskać więcej informacji i danych na temat zestawu kompetencji potrzebnych do bycia profesjonalistą w dziedzinie oprogramowania!

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane, Umiejętności osobiste i rozwój osobisty
Poziom umiejętności cyfrowych: Średni
Technologia cyfrowa: oprogramowanie, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.