cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Przyszłość kobiet w miejscu pracy

Data publikacji:  31.03.2023

Widoczna na horyzoncie era automatyzacji oferuje nowe możliwości i postępy, ale kobiety, obok od dawna istniejących problemów, muszą stawić czoła nowym wyzwaniom związanym z tym nowym etapem. Do 2030 roku od 40 do 160 milionów kobiet na całym świecie może być zmuszonych do zmiany roli, często na stanowiska wymagające wyższych kwalifikacji. Aby przetrwać te zmiany, zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą być wykwalifikowani, mobilni i obeznani z technologią, jednak kobiety napotykają na powszechne bariery w każdej z tych dziedzin i będą potrzebowały specjalistycznego wsparcia, aby osiągnąć postęp w branży.

Ten raport McKinsey Global Institute, Przyszłość kobiet w miejscu pracy: Zmiany zachodzące w dobie automatyzacji wskazują, że jeśli kobiety dokonają tych niezbędnych transformacji, mogą znaleźć się na drodze do bardziej produktywnej, lepiej płatnej pracy. Jeśli tego nie zrobią, mogą stanąć w obliczu rosnącej luki płacowej lub pozostać jeszcze bardziej w tyle, gdy postęp w kierunku parytetu płci jest już powolny.

W niniejszym badaniu analizuje się możliwe wzorce „utraconych”, „zyskanych” i „zmienionych” miejsc pracy dla kobiet, badając scenariusze, w jaki sposób tendencje do automatyzacji i tworzenia miejsc pracy mogą się rozegrać do 2030 roku, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet, biorąc pod uwagę obecne wzorce płci w sile roboczej na całym świecie.

Badanie dotyczy sześciu rozwiniętych gospodarek (Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone) oraz czterech gospodarek wschodzących (Chiny, Indie, Meksyk i Republika Południowej Afryki), które łącznie stanowią około połowy światowej populacji i około 60 procent globalnego PKB.

Dokument jest dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.