cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Raport #DigitalDecade4YOUth: Realizacja unijnej Cyfrowej Dekady z myślą o dzieciach i młodzieży

Data publikacji:  31.03.2023

Konsultacje #DigitalDecade4YOUth zgromadziły wkład ponad 750 dzieci i młodzieży, stawiając pytanie „Jak sprawić, by Europejska Cyfrowa Dekada była dopasowana do dzieci i młodzieży”? Konsultacje rozpoczęto w następstwie ogłoszenia przez Komisję Europejską w marcu 2021 r. unijnej Dekady Cyfrowej, czyli wybiegającej w przyszłość wizji transformacji cyfrowej Europy do 2030 r.

W ramach inicjatywy „Lepszy internet dla dzieci”, konsultacje w imieniu Komisji Europejskiej z dziećmi, młodzieżą, rodzicami, opiekunami i wychowawcami z całej Unii Europejskiej (i nie tylko), trwały od maja do października 2021 roku. Tematy poruszone w tym badaniu były również przedmiotem dyskusji na Forum Bezpieczniejszego Internetu, które odbyło się online w środę 6 i czwartek 7 października 2021 r.

Ustalenia i spostrzeżenia uczestników zostały zebrane w raporcie „How to make Europe’s Digital Decade fit for children and young people”, który zawiera również zalecenia dla decydentów dotyczące potrzeb i wyzwań w ciągu najbliższych 10 lat. Raport podzielony jest na 3 części i zawiera przedmowę Komisji Europejskiej. Przedstawiono w nim poglądy dzieci i młodzieży na temat trudności związanych ze środowiskiem cyfrowym, ich opinię na temat zagrożeń i bezpieczeństwa w sieci oraz wskazówki i zalecenia dotyczące środków politycznych wspierających bezpieczne, etyczne i integracyjne przestrzenie internetowe.

Dokument jest dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Nauka o kształceniu, Obsługa i użytkowanie komputerów, Technologie informacyjno-komunikacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.