cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Stan wiedzy na temat inteligentnej pracy i rozwoju umiejętności cyfrowych w praktykach dialogu społecznego i układach zbiorowych pracy

Data publikacji:  31.03.2023

Niniejszy raport ma na celu przedstawienie aktualnego przeglądu dotyczącego wpływu i możliwości cyfryzacji na świat pracy, a w szczególności sposobu, w jaki niektóre z trendów wywołanych tym zjawiskiem (tj. praca zdalna i rozwój umiejętności cyfrowych) są uwzględniane w dialogu społecznym i negocjacjach zbiorowych.

Raport zawiera również dogłębną analizę przypadku włoskiego, ze szczególnym uwzględnieniem małych i średnich przedsiębiorstw sektora metalurgicznego (co obejmuje zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i cyfrowe). Badania niezbędne do realizacji tego zadania zostały przeprowadzone przy użyciu metod mieszanych, tj. desk research, wywiady półstrukturalne, konsultacje z ekspertami. Poniższe akapity stanowią krótki przegląd kluczowych ustaleń, które pojawiły się w wyniku przeprowadzonych badań.

Patrząc na rozbieżności pomiędzy MŚP a większymi firmami, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii cyfrowych i umiejętności cyfrowych pracowników, można znaleźć różne przyczyny:

  • podwyższony koszt technologii cyfrowych,
  • niepewność firm co do bezpieczeństwa danych,
  • brak orientacji na ryzyko wśród kadry zarządzającej
  • niska świadomość korzyści płynących z technologii cyfrowych lub brak „samoskuteczności”, tj. zaufania właściciela MŚP i pracowników do ich produktywnego wykorzystania.

Dokument jest dostępny pod tym linkiem

Dziedziny: Nauki społeczne i behawioralne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.