Definicje autonomii i suwerenności różnią się w zależności od rozmówców i państw, ponieważ mają one różne interesy, potrzeby i rozumienie tych pojęć. Zaproponowana tu metodologia uwzględnia różne punkty widzenia, pozwalając na określenie takich priorytetów, począwszy od identyfikacji strategicznych kwestii cyfrowych, a następnie przechodząc do badania dotyczących ich wyzwań w zakresie cyberbezpieczeństwa i potrzebnych rozwiązań strategicznych.
Analiza pozwoliła również rozpoznać, w jaki sposób pewne tematy, takie jak IoT, AI, szyfrowanie, mikroprocesory lub edukacja i szkolenia, są i pozostaną strategiczne teraz i w przyszłości.
W ramach tego badania określono pięć głównych celów związanych z konkretnymi wyzwaniami, co doprowadziło do nakreślenia dziesięciu głównych zaleceń, które mogłyby stanowić podstawę europejskiego publiczno-prywatnego sztandarowego programu dotyczącego suwerenności i autonomii europejskiego cyberbezpieczeństwa (ECYSA), łączącego interesy sektora prywatnego z interesami sektora publicznego.
Dokument jest dostępny pod tym linkiem.