cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Europejski Tydzień Kodowania

Europejski Tydzień Kodowania (EU Code Week) to europejska inicjatywa, organizowana w październiku każdego roku. Code Week ma na celu rozbudzenie wśród obywateli, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, zainteresowania kodowaniem, myśleniem obliczeniowym, robotyką i pokrewnymi umiejętnościami cyfrowymi. Co roku w inicjatywie biorą udział miliony uczestników, w tym szkoły, instytucje i osoby w różnym wieku, z różnych kultur i środowisk.

Europejski Tydzień Kodowania jest prowadzony przez wolontariuszy. Działania są organizowane przez nauczycieli, trenerów, firmy prywatne, organizacje pozarządowe i wiele innych podmiotów oraz entuzjastów kodowania, którzy wszyscy mają na celu przybliżenie programowania i kodowania wszystkim, od dzieci i osób młodszych po rodziców i osoby starsze. Europejski Tydzień Kodowania jest również wspierany przez Komisję Europejską i ministerstwa edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym krajów sąsiadujących z Bałkanami Zachodnimi.

Główną grupą docelową są nauczyciele, niezależnie od nauczanego przedmiotu i wcześniejszej wiedzy na temat kodowania, którzy chcieliby wprowadzić swoich uczniów do myślenia obliczeniowego.

Europejski Tydzień Kodowania oferuje samouczki, scenariusze lekcji, materiały dydaktyczne i edukacyjne, a także bezpłatne kursy szkoleniowe dla nauczycieli.

Podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania uczestnicy mają szansę zbadać, czym tak naprawdę jest myślenie obliczeniowe, kodowanie, robotyka i umiejętności komputerowe. Dowiedzą się więcej o umiejętnościach cyfrowych i dlaczego są one ważne – i będą się dobrze bawić majstrując przy sprzęcie.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Dziedziny: Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), bliżej niezdefiniowane
Technologia cyfrowa: chmura obliczeniowa, oprogramowanie, tworzenie stron internetowych, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska