Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych 2020-2030 koncentruje się na rozwoju umiejętności cyfrowych obywateli, specjalistów sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a także administracji publicznej i organów państwowych.
Inicjatywy i działania zaplanowane w ramach programu obejmują wszystkie poziomy umiejętności i kompetencji cyfrowych, od umiejętności podstawowych do zaawansowanych. Program ma jednocześnie na celu wspieranie środowiska współpracy, w którym specjaliści z branży ICT mogą dalej rozwijać swoje umiejętności technologiczne, w kontekście transformacji cyfrowej lub umiejętności potrzebne do pracy z kluczowymi technologiami wschodzącymi, takimi jak sztuczna inteligencja (AI), chmura i dane, cyberbezpieczeństwo i inne.
Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych działa w ramach 4 filarów unijnej koalicji na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia – umiejętności dla wszystkich obywateli, siły roboczej, edukacji i ekspertów cyfrowych. W związku z tym w programie ustanowiono następujące priorytety, uporządkowane według filarów umiejętności cyfrowych:
Umiejętności cyfrowe dla obywateli
– Przybliżenie umiejętności cyfrowych każdemu obywatelowi w Polsce i zaoferowanie możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych każdemu.
– Zwiększenie poziomu kompetencji cyfrowych ogółu społeczeństwa i promowanie znaczenia umiejętności cyfrowych w pracy i życiu.
Umiejętności cyfrowe dla pracowników
– Zapewnić wsparcie i sprzyjać rozwojowi kompetencji i umiejętności cyfrowych pracowników we wszystkich sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP.
– Wprowadzenie krajowego Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który koncentruje się na umiejętnościach cyfrowych potrzebnych do kariery w branży technologicznej i dostępu do możliwości zawodowych dla techników IT i personelu pomocniczego, a także programistów i deweloperów.
Umiejętności cyfrowe dla specjalistów ICT
– Zapewnienie wsparcia osobom uzdolnionym cyfrowo, które w przyszłości zasilą zasób specjalistów ICT o najwyższych kompetencjach.
– Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych „AI Tech” mająca na celu wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych w zakresie technologii wschodzących (sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i cyberbezpieczeństwo).
Umiejętności cyfrowe w edukacji
– Rozszerzenie i udoskonalenie kształcenia umiejętności cyfrowych od najmłodszych lat w przedszkolu, a następnie w edukacji wczesnoszkolnej.
– Program Rozwoju Talentów Informatycznych 2019-2029 mający na celu wsparcie rozwoju młodych ludzi w zakresie matematyki i informatyki.