cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Barcelona Digital Talent – Hiszpania

Barcelona Digital Talent ma na celu pozycjonowanie Barcelony jako stolicy cyfrowych talentów poprzez dwie główne osie: przekierowanie profesjonalistów do sektora cyfrowego i przyciąganie międzynarodowych talentów w celu wypełnienia luki w umiejętnościach cyfrowych. Barcelona Digital Talent oferuje platformę edukacyjną i informacje temat najnowszych trendów, aktualizacji i stanu sektora cyfrowego, przyszłych umiejętności i miejsc pracy w ICT. Za pośrednictwem platformy można uzyskać dostęp do katalogu kursów z odpowiednimi możliwościami w tej dziedzinie, raportów i statystyk, wydarzeń związanych z podnoszeniem kwalifikacji oraz innych programów i działań w dziedzinie cyfrowej.

Umiejętności cyfrowe w Barcelonie: stan obecny i background

Liczba specjalistów cyfrowych w Katalonii, w Hiszpanii, stale rosła w 2021 roku, osiągając około 100.000 (roczny wzrost o 12%). Dostępność tych profili wzrosła we wszystkich regionach Katalonii, ale szczególnie dotyczy to Barcelony, na którą przypada 95% wszystkich talentów cyfrowych w Katalonii i 97% ofert pracy. W 2021 roku na rynek pracy w Barcelonie wejdzie 9 400 nowych specjalistów cyfrowych, o 40% więcej w porównaniu z rokiem 2020.

W 2021 roku udostępniono ponad 24 600 ofert pracy cyfrowej, więcej niż liczba cyfrowych miejsc pracy potrzebnych w 2019 roku. Chociaż jest to nadal dalekie od statystyk sprzed pandemii, podkreśla szybkie ożywienie i wzrost sektora ICT w Barcelonie. A jeśli chodzi o nowe modele zatrudnienia w branży ICT, powstały nowe aspekty roli, takie jak telepraca i zapewnienie pracowników na żądanie. Oferty pracy ICT w trybie telepracy wzrosły z 4% w styczniu 2020 r. do 14% do końca 2021 r. w gospodarkach takich jak hiszpańska. Praca zdalna w Barcelonie jest powyżej średniej unijnej i wynosi 14,4%.

Barcelona Digital Talent oferuje szereg bezpłatnych usług, aby podnieść świadomość, poprowadzić, przeszkolić i połączyć wschodzące talenty cyfrowe z przedsiębiorstwami.

Wspieranie zrównoważonej zmiany kwalifikacji dla wszystkich

Barcelona Digital Talent zapewnia szereg możliwości związanych ze zmianą kwalifikacji zawodowych, w tym:

 • Promocja kampanii świadomościowych poprzez płatne media, telewizję i prasę.
 • Strona internetowa z wszelkiego rodzaju zasobami (filmy, wywiady, branżowe katalogi z kursami, branżowe katalogi najlepszych pracodawców itp.)
 • Usługi mentorskie w celu połączenia przyszłych talentów cyfrowych z ekspertami.
 • Warsztaty orientacyjne w formie webinarów.
 • Bezpłatne intensywne szkolenia przekwalifikowujące dla ponad 500 osób dzięki środkom publicznym.
 • Stypendia w ponad 20 centrach skupionych na ICT w Barcelonie.

Barcelona Digital Talent promuje działania ekosystemowe między przedsiębiorstwami, ośrodkami szkoleniowymi i instytucjami, aby stworzyć debatę i wiedzę na temat braków w umiejętnościach cyfrowych:

 • Organizowanie wydarzeń społecznościowych między przedsiębiorstwami i ośrodkami szkoleniowymi, aby poruszyć tematy związane z ogólnym zainteresowaniem.
 • Rada Doradcza złożona z głównych osobistości ekosystemu cyfrowego kierujących przewidywanymi działaniami.
 • Raporty dotyczące umiejętności cyfrowych w różnych obszarach (sektor turystyczny, szkoły kodowania, podaż i popyt na specjalistów cyfrowych itp.)
 • Kursy mistrzowskie dla firm w różnych dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (zarządzanie talentami, zarządzanie organizacją itp.).

Dlaczego jest to dobra praktyka?

Od momentu rozpoczęcia działalności, Barcelona Digital Talent osiągnęła następujące wyniki:

 • Ponad 7 programów szkoleniowych z ponad 500 przeszkolonymi osobami.
 • Ponad 700 stypendiów na 70 programów.
 • Ponad 500 kursów na wszystkich poziomach dostępnych dla osób pracujących w ICT lub zainteresowanych tą dziedziną.
 • Ponad 2.000 rozmów kwalifikacyjnych i 5 imprez typu Speed dating dla firm i specjalistów ICT.
Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Dziedziny: Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), bliżej niezdefiniowane, Interdyscyplinarne programy i kwalifikacje związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT)
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, duże zbiory danych, łańcuch bloków, robotyka, rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna, obliczenia wielkiej skali, uczenie maszynowe, chmura obliczeniowa, opracowywanie aplikacji mobilnych, umiejętności cyfrowe, oprogramowanie, internet rzeczy
Typ inicjatywy: Regionalna
Zasięg geograficzny: Hiszpania
Typ finansowania: Publiczno-prywatne
Data rozpoczęcia:
01/01/2018 00:00
Data zakończenia:
01/10/2020 00:00