cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Bezpłatne inicjatywy online w związku z COVID-19 – Malta

Fundacja eSkills Malta skupia przedstawicieli rządu, przemysłu i edukacji z całej Malty, aby przyczynić się do rozwoju krajowego krajobrazu umiejętności cyfrowych. Z powodu pandemii COVID-19, szkoły zostały zamknięte, a zajęcia, lekcje i nauczanie przeniosły się do sieci, co stanowiło wyzwanie dla wszystkich, ale szczególnie dla szkół. Aby rozwiązać ten problem, w 2020 roku Fundacja eSkills Malta wydała bazę danych różnych zasobów i linków, które byłyby przydatne w edukacji online i nauczaniu na odległość.

Zasoby online skierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym, szkół podstawowych i średnich, ale inne osoby uczące się oraz firmy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) również mogą znaleźć materiały online. Dodatkowa sekcja w repozytorium zasobów jest poświęcona bezpłatnym zajęciom z kodowania dla dzieci, mającym na celu otwarcie drzwi do programowania i kodowania w zabawny i angażujący sposób. Znajdują się tam również różnorodne zasoby, w tym: arkusze ćwiczeń, filmy do nauki, tutoriale, gry, eBooki, narzędzia, a także strony internetowe do e-learningu (np. Coursera, Open Culture, edX), obejmujące szeroki zakres tematów.

Działania dla innych grup docelowych, takich jak obywatele prywatni lub pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), w zakresie umiejętności cyfrowych koncentrują się wokół kodowania, programowania, analizy danych, sieci komputerowych oraz korzystania z oprogramowania i programów służących do zdobywania podstawowych umiejętności cyfrowych, takich jak narzędzia Microsoft Office. Organizacje oraz MŚP mogą zapisać swoich pracowników na bezpłatny program testowania i szkolenia w zakresie cyberbezpieczeństwa, którego celem jest poprawa zrozumienia przez uczestników rodzaju zagrożeń występujących w sieci oraz technik ochrony siebie i swojej organizacji przed cyberatakami, podczas pracy zdalnej. Zasoby zawierają również wskazówki dla osób prywatnych i firm dotyczące sposobów uczenia się, pracy i nauczania zdalnego. Darmowe rozwiązania w zakresie zdalnego nauczania z innych krajów europejskich są wymienione i dostępne w repozytorium.

Baza inicjatyw, uruchomiona w odpowiedzi na wpływ pandemii COVID-19 na nauczanie zdalne i kształcenie na odległość, została wyróżniona jako dobra praktyka przez Europejską Koalicję na rzecz Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia. Zasoby w repozytorium są przyjazne dla użytkownika i dostępne dla każdego zainteresowanego tematem, skierowane do szerokiej grupy demograficznej społeczeństwa. Dzięki ponad 140 linkom do zasobów online i kursów podnoszących kwalifikacje, Fundacja eSkills Malta oferuje zrównoważoną inicjatywę, otwierając przyszłe możliwości łączenia tradycyjnego nauczania z metodami online. Inicjatywa jest łatwo skalowalna i ma potencjał do powielenia w innych kontekstach i regionach w całej Europie.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Dziedziny: Umiejętności osobiste i rozwój osobisty, Umiejętności zawodowe, Obsługa i użytkowanie komputerów, Tworzenie i analizowanie oprogramowania i aplikacji
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, duże zbiory danych, oprogramowanie
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Malta
Typ finansowania: Publiczne