Cyber Security Quiz to darmowe narzędzie edukacyjne, które pozwala ludziom uczyć się w sposób zabawny i interaktywny, jak chronić się przed oszustwami lub atakami w Internecie. Quiz jest dostępny jako aplikacja desktopowa oraz jako aplikacja mobilna dla systemów Android i iOS i można w niego grać w dowolnym miejscu i czasie.
Tematyka quizu obejmuje zagrożenia techniczne, takie jak różne formy złośliwego oprogramowania i ransomware, a także aktualizacje i zalecane rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych (również dla urządzeń mobilnych). Omawiana jest również ochrona przed oszustwami (phishing, pułapki subskrypcyjne, fałszywe sklepy internetowe, oszustwa itp.) oraz prezentowane są różne rozwiązania w zakresie ochrony danych, w tym praktyczne aspekty, takie jak ustawianie dobrych haseł, kształtowanie reputacji w internecie oraz odpowiednie ustawienia prywatności. Cyberprzemoc i mowa nienawiści w internecie są również przedmiotem specjalnego modułu quizowego. Dodatkowo prezentowane są podstawowe informacje na temat prawa autorskiego i creative commons.
Specjalne moduły quizu poświęcone są szczególnym sytuacjom, takim jak telepraca w domu (temat ten obejmuje warunki ramowe, przechowywanie i szyfrowanie danych, a także bezpieczne połączenie WLAN i odpowiednie formy komunikacji wewnętrznej), bezpieczeństwo dzieci w Internecie (w tym techniczne formy ochrony dzieci, gry komputerowe i problem uzależnień w sieci), a także zakupy w sieci (w tym metody płatności, kupowanie leków w Internecie i rozpoznawanie reklam).
Quiz skierowany jest do obywateli zainteresowanych tematem „bezpieczeństwo w Internecie” oraz wszystkich zainteresowanych doskonaleniem swoich umiejętności cyfrowych.
Oprócz treści edukacyjnych, użytkownicy mają możliwość przećwiczenia tego, czego się nauczyli i rywalizacji w pojedynku quizowym z innymi użytkownikami. Pytania w quizie oparte są na ramach kompetencji cyfrowych dla Austrii – DigComp 2.2 AT.
Treści „Smartphone”, „Keeping children safe online”, „Online shopping”, „Copyright” i „Home-Office” zostały niedawno dodane przy wsparciu finansowym Izby Pracy Dolnej Austrii.
W marcu 2022 roku aplikacja miała już ponad 6.000 zarejestrowanych użytkowników. W celu dalszego zrównoważonego wykorzystania, aplikacja została zgłoszona do znaku jakości „Lernapp”. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w lutym 2022 r. przeprowadzono różne działania upowszechniające za pośrednictwem prasy, radia i telewizji.
Sposoby wykorzystania quizu
W pierwszym etapie w bibliotece opracowywane są treści nauczania Quizu o Cyberbezpieczeństwie. Wiedza przekazywana jest za pomocą wprowadzenia i konkretnych scenariuszy.
Następnie zdobytą wiedzę można przećwiczyć, odpowiadając na pytania quizu. W tym celu zadawane jest dziesięć pytań, które są losowo wybierane ze zróżnicowanej puli pytań. Pytania, na które udzielono błędnych odpowiedzi, są zadawane ponownie z powtarzaną praktyką, aż do momentu, gdy trzykrotnie zostanie udzielona prawidłowa odpowiedź.
Po przepracowaniu treści nauczania i udzieleniu odpowiedzi na pytania ćwiczeniowe, nowo zdobyta wiedza jest trenowana w formie zabawy. Może być rozgrywany w formie pojedynku quizowego z innymi użytkownikami.
Licencja
Treść Quizu Cyberbezpieczeństwa jest udostępniana publicznie na licencji „CC BY-NC 3.0 AT”. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ovos media GmbH.
Nagrody
Cyber Security Quiz został nagrodzony eAward w kategorii „Edukacja i rozwój zasobów ludzkich” w październiku 2021 roku.
Ponadto fit4internet otrzymał prestiżową nagrodę Human Resources Management Award 2020 w Niemczech za zintegrowane środki kształcenia umiejętności „secCHECK empowers female employees”, które obejmują również Cyber Security Quiz.