cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

EU Code Week – Unia Europejska

EU Code Week to europejska inicjatywa oddolna, organizowana w październiku każdego roku. Code Week ma na celu rozbudzenie wśród obywateli, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, zainteresowania programowaniem, myśleniem obliczeniowym, robotyką i pokrewnymi umiejętnościami cyfrowymi. Co roku w inicjatywie biorą udział miliony uczestników, w tym szkoły, instytucje i osoby w różnym wieku, z różnych kultur i środowisk.
EU Code Week jest prowadzony przez wolontariuszy. Działania są organizowane przez nauczycieli, trenerów, firmy prywatne, organizacje pozarządowe i wiele innych podmiotów oraz entuzjastów kodowania, którzy wszyscy mają na celu przybliżenie programowania i kodowania wszystkim, od dzieci i osób młodszych po rodziców i osoby starsze. EU Code Week jest również wspierany przez Komisję Europejską i ministerstwa edukacji państw członkowskich Unii, w tym krajów sąsiadujących z Bałkanami Zachodnimi.
Główną grupą docelową są nauczyciele, niezależnie od nauczanego przedmiotu i wcześniejszej wiedzy na temat kodowania, którzy chcieliby wprowadzić swoich uczniów do myślenia obliczeniowego.
EU Code Week oferuje samouczki, scenariusze lekcji, zasoby typu „naucz się i ucz” oraz bezpłatne szkolenia dla nauczycieli.
Podczas EU Code Week uczestnicy mają szansę zbadać, czym tak naprawdę jest myślenie obliczeniowe, kodowanie, robotyka i umiejętności komputerowe. Dowiedzą się więcej o umiejętnościach cyfrowych i dlaczego są one ważne, a także będą się dobrze bawić majstrując przy sprzęcie.
EU Code Week to jedna z najbardziej znanych i uznanych na świecie inicjatyw Unii Europejskiej, która ma udowodniony wpływ na swoich odbiorców. Ponad 90% działań w ramach EU Code Week w 2019 r. odbyło się w różnych szkołach, docierając do uczniów w średnim wieku 11 lat. Od momentu uruchomienia w 2013 r., Europe Code Week urósł do rangi corocznego globalnego wydarzenia o niezwykłym potencjale zasięgu i skalowalności: od 2015 do 2020 r. liczba działań, organizowanych pod parasolem inicjatywy, wzrosła ponad 10-krotnie – z 7 600 do ponad 70 000. Tylko w 2019 r. wzięło udział ponad 4 mln uczestników z całego świata, a działania rozprzestrzeniły się znacznie poza UE (łącznie do 80 państw). Obecnie EU Code Week stanowi flagowe wydarzenie roczne, które jest jednocześnie łatwo skalowalne i replikowalne (dzięki zdecentralizowanej strukturze organizacyjnej poprzez sieć wolontariuszy; oraz dostępności otwartych i bezpłatnych działań i dostępnych zasobów edukacyjnych). W związku z tym udało się zaangażować i ożywić szeroką społeczność kluczowych zainteresowanych stron – od partnerów z branży po instytucje publiczne i organizacje non-profit, a silne zaangażowanie społeczności przyczyniło się do wpływu inicjatywy.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Dziedziny: Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), bliżej niezdefiniowane
Technologia cyfrowa: chmura obliczeniowa, oprogramowanie, tworzenie stron internetowych, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Typ finansowania: Publiczno-prywatne