Włoska inicjatywa „Girls Code It Better”, narodziła się w wyniku zaangażowania Fundacji Officina Futuro Fondazione W-Group, w celu skłonienia większej liczby dziewcząt do rozważenia podjęcia kariery w dziedzinie ICT i STEM.
„Girls Code it Better” jest odpowiedzią na zidentyfikowaną lukę płci w umiejętnościach cyfrowych: według sprawozdania włoskiego Education and Training Monitor na rok 2020, chłopcy we Włoszech dwa razy częściej niż dziewczęta mogą spodziewać się pracy w nauce lub inżynierii w wieku 30 lat. Bardziej niż kiedykolwiek, technologie cyfrowe odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o uczenie się, wprowadzanie pomysłów w życie i wymagają umiejętności cyfrowych, aby rozwijać inne kompetencje, takie jak praca zespołowa, krytyczne myślenie, współpraca i umiejętności komunikacyjne.
Cele i założenia
Inicjatywa „Girls Code It Better” jest całkowicie darmowa i otwarta dla wszystkich. Skupia się na dziewczętach uczących się w szkołach średnich i ma na celu zwiększenie ich zainteresowania tematami związanymi z technologiami cyfrowymi i innowacjami oraz zachęcenie ich do wyboru ścieżek edukacyjnych, które zawsze były błędnie uważane za bardziej odpowiednie dla chłopców.
„Girls Code It Better” stawia czoła różnicom i stereotypom związanym z płcią poprzez kurs prowadzony podczas popołudniowych zajęć pozalekcyjnych, który trwa od 35 do 45 godzin. W programie uczestniczy 20 dziewcząt, szkolonych przez nauczyciela posiadającego wiedzę z zakresu ICT oraz trenera z umiejętnościami technicznymi. Uczestniczki mogą swobodnie wybrać temat, nad którym chciałyby pracować i wprowadzić go w życie, opracowując projekt w jednej z następujących dziedzin techniki:
- Karty elektroniczne i automatyka
- Projektowanie, modelowanie i drukowanie 3D
- Projektowanie i tworzenie stron internetowych
- Tworzenie aplikacji mobilnych, programowanie i gry
- Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona
- Tworzenie wideo i rozwój treści audiowizualnych
Dlaczego jest to dobra praktyka?
„Girls Code It Better” otwiera dziewczętom w szkołach średnich możliwość odkrywania ścieżek cyfrowych i przedsiębiorczości poprzez kursy pozalekcyjne, oparte na angażujących i wymagających metodach szkoleniowych, które kierują je w stronę kariery w ICT i STEM.
Od momentu rozpoczęcia projektu w 2014 r. utworzono już 390 klubów, docierając do ponad 7 500 dziewcząt, 156 szkół i 14 regionów.
„Girls Code It Better” osiąga wysokie wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju: od początku inicjatywy szeroki zakres partnerów prywatnych i publicznych wspierał jej działania, przyczyniając się do ogólnej wartości szkoleniowej inicjatywy i jej znaczenia w zakresie kierowania młodych uczennic na innowacyjne ścieżki szkoleniowe.