cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Internetowe Dni Seniora – Litwa

Od 2018 roku Litwa organizuje krajową inicjatywę Internetowych Dni Seniora, aby przyciągnąć i zachęcić litewskich seniorów do korzystania z inteligentnych technologii i e-usług, krytycznej oceny informacji online i doskonalenia umiejętności cyfrowych.

Internetowe Dni Seniora to inicjatywa promowana przez stowarzyszenie Langas į ateitį, która została zorganizowana w latach 2019-2020 w ramach projektu Connected Lithuania.

Co roku eksperci z różnych dziedzin i znane osoby publiczne dzieliły się wiedzą i doświadczeniem na temat korzyści płynących z korzystania z internetu i technologii w ramach różnych seminariów i działań. Miejskie biblioteki publiczne odgrywały również kluczową rolę w zapraszaniu seniorów do przyłączenia się i uczestnictwa w tej inicjatywie. Nawet podczas pandemii, tam gdzie było to możliwe, uczestnicy zostali zaproszeni do śledzenia transmisji w najbliższej bibliotece, podczas gdy inni mogli samodzielnie połączyć się w domu za pomocą swoich urządzeń. Po transmisjach uczestnicy mogli przełożyć zdobytą wiedzę na różnorodne zadania w praktyce.

W 2020 r. uczestniczyły 383 biblioteki z około 4336 uczestnikami, a 7485 kolejnych śledziło wydarzenia online za pomocą swoich urządzeń.

Zarówno w 2019, jak i w 2020 roku zorganizowano kilka wydarzeń online, o różnorodnej tematyce. Podczas Internetowych Dni Seniora 2020, działania i zasoby koncentrowały się na eZdrowiu (jak wykorzystać swoje urządzenie do utrzymania dobrego samopoczucia), eWypoczynku, eUsługach (jak lepiej korzystać z usług bankowości elektronicznej lub innych usług publicznych online), bezpieczeństwie w Internecie, a nawet kilku wskazówkach dotyczących eOgrodnictwa! Jeśli chodzi o Internetowe Dni Seniora 2019, to tematyka wydarzeń dotyczyła tego, jak lepiej korzystać z e-recepty, po wskazówki, jak wykorzystać technologię do lepszego planowania podróży, jak zaufać bankowości elektronicznej i aplikacjom płatniczym, a także wykorzystaniu mediów społecznościowych.

Oprócz audycji, seniorom zapewniono szereg zajęć edukacyjnych i materiałów metodycznych, dostępnych również online w formie treści do samodzielnego wykorzystania.

  • Ćwiczenie mózgu – Praktyczne ćwiczenie, które pomaga zastosować informacje poznane podczas audycji internetowej „Technologiczne witaminy”.
  • Samodzielny przewodnik – Praktyczne ćwiczenie, które zaprasza użytkowników do mądrego podróżowania po Litwie i pomaga im w przeprowadzeniu planowania podróży online, za pomocą audycji „Prowadź siebie”.
  • Test sytuacyjny – Praktyczne ćwiczenie, które pomaga uczestnikom trenować koncentrację i refleks w określonych sytuacjach.
  • Prawda czy kłamstwo – Kolejne praktyczne zadanie wspierające w zrozumieniu mediów społecznościowych, powiązane z wydarzeniem dotyczącym mody w komunikacji.
  • Bitwy inteligentnych ogrodników – Praktyczne ćwiczenie, które pomaga uczestnikom znaleźć informacje online na temat ogrodnictwa i uprawy, przedstawione w wydarzeniu online „SmartGarden”.

Wreszcie, w 2021 roku, wydarzenia zaczęły być organizowane bezpośrednio przez biblioteki i społeczności, bez scentralizowanej koordynacji, z dobrym przykładem zrównoważonego rozwoju.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Dziedziny: Technologie informacyjno-komunikacyjne, gdzie indziej niesklasyfikowane
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Litwa
Typ finansowania: Publiczno-prywatne
Data rozpoczęcia:
09/09/2018 00:00