Demola to międzynarodowa platforma wyzwań innowacyjnych, która łączy studentów uniwersytetów oraz lokalne, europejskie i międzynarodowe firmy, aby pracować nad współtworzeniem różnych projektów, koncepcji usług i dem. Celem inicjatywy jest rozwiązywanie rzeczywistych wyzwań społecznych w sposób skuteczny, poprzez zapewnienie, że każdy projekt prowadzi do konkretnego rezultatu (niezależnie od tego, czy jest to nowa koncepcja, demo czy prototyp). Inicjatywa została uruchomiona w Tampere w Finlandii w 2008 roku w odpowiedzi na wezwanie do bardziej praktycznego, multidyscyplinarnego współtworzenia rodzaju ekosystemu przez liderów przemysłu i decydentów, przy czym część początkowego rozwoju została pokryta z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Demola przyciąga głównych aktorów i interesariuszy z przemysłu i środowisk akademickich, takich jak Nokia i wiele lokalnych i regionalnych uniwersytetów.
Koncepcja współtworzenia platformy Demola została opracowana na podstawie badań i analiz wiodących ośrodków innowacji, a jej celem jest osiągnięcie konkretnych rezultatów w sposób bardziej skoncentrowany na kliencie, oszczędny i skuteczny. Projekty opracowywane za pośrednictwem platformy stosują również tę metodologię, aby zmaksymalizować wpływ stosowania innowacyjnych metod i współpracy między utalentowanymi studentami, firmami, kadrą kierowniczą przedsiębiorstw i uniwersytetami. Tematyka projektów jest zróżnicowana – od obszarów zajmujących się wpływem różnych nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja (AI), robotyka lub Internet rzeczy (IoT) na sektory przemysłowe, po wyzwania innowacyjne związane ze zrównoważonym rozwojem, społeczeństwem, kulturą lub przyszłymi rynkami.
Od momentu powstania w 2008 roku platforma innowacji rozrosła się, a wyzwania innowacyjne obejmują obecnie ponad 50 uniwersytetów, 750 000 studentów i niektóre z wiodących światowych firm, przedsiębiorstw i instytucji. Właścicielem znaku towarowego Demola i platformy innowacji jest firma Demola Global, działająca w 18 krajach: Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Hiszpania, Francja, Litwa, Łotwa, Węgry, Portugalia, Meksyk, Namibia, RPA, Słowenia, Japonia, Chiny, Nepal i Tunezja.