cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

12 kluczowych działań mających na celu przyspieszenie transformacji cyfrowej: wspólna deklaracja Ministrów Cyfryzacji G20

Data publikacji:  29.01.2023

5 sierpnia 2021 r. w Trieście we Włoszech odbyło się spotkanie ministerialne G20 dotyczące cyfryzacji, któremu przewodniczyli włoscy Ministrowie Rozwoju Gospodarczego Giancarlo Giorgetti oraz Minister Innowacji Technologicznych i Transformacji Cyfrowej Vittorio Colao. W spotkaniu, które jest częścią agendy działań włoskiej prezydencji w G20, uczestniczyła również podsekretarz stanu ds. Rozwoju Gospodarczego Anna Ascani.

Włosi w G20 skupia się na temacie transformacji cyfrowej jako podstawowego narzędzia w kierunku zrównoważonego wzrostu gospodarczego, ze szczególnym uwzględnieniem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, włączenia społecznego, zarządzania oraz rozwoju i zastosowania innowacyjnych technologii.

Podczas spotkania ministrowie podpisali deklarację określającą 12 kluczowych działań niezbędnych do przyspieszenia transformacji cyfrowej:

  • Transformacja cyfrowa w produkcji na rzecz zrównoważonego wzrostu
  • Wykorzystanie sztucznej inteligencji dla integracji MŚP i promocji startupów
  • Pomiar, praktyka i wpływ Gospodarki Cyfrowej
  • Świadomość i ochrona konsumentów w Globalnej Gospodarce Cyfrowej
  • Ochrona i wzmocnienie pozycji dzieci w środowisku cyfrowym
  • Wspieranie innowacji na rzecz inteligentnych miast i społeczności
  • Łączność i integracja społeczna
  • swobodny przepływ danych z zachowaniem zasad zaufania oraz transgraniczny przepływ danych
  • Narzędzia cyfrowe dla usług publicznych
  • Tożsamość cyfrowa
  • Sprawne regulacje
  • Przekształcenie grupy zadaniowej w stałą Grupę Roboczą

W 12 kluczowych działaniach położono duży nacisk na umiejętności cyfrowe i wyraźnie wspomniano o wspieraniu podnoszenia i zmiany kwalifikacji pracowników zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

W szczególności, w odniesieniu do poprawy cyfrowych usług publicznych, należy skupić się na podnoszeniu kwalifikacji urzędników państwowych, aby dążyć do zapewnienia jakości, rozpowszechniania i dostępności cyfrowych usług publicznych.

Inny ciekawy punkt dotyczy tematu „Wykorzystanie sztucznej inteligencji dla integracji MŚP i promocji startupów”, gdzie uwaga skupia się na sektorze prywatnym, a celem jest zwiększenie zdolności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw do korzystania z danych, dostępu do finansowania, dzielenia się możliwościami oraz budowania utalentowanej i wykwalifikowanej siły roboczej.

© G20

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, duże zbiory danych, łańcuch bloków, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.