cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

20 lat Dnia Bezpiecznego Internetu: uczynić Internet lepszym i bezpieczniejszym dla dzieci

Data publikacji:  24.02.2023

7 lutego 2023 r., Komisja Europejska świętuje 20. edycję Dnia Bezpiecznego Internetu, flagowej inicjatywy stworzonej w celu umożliwienia dzieciom i młodszym osobom na całym świecie bezpiecznego i bardziej odpowiedzialnego korzystania z technologii cyfrowych.

Z okazji tej jubileuszowej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu dostępna jest już przyjazna dzieciom wersja strategii „Lepszy internet dla dzieci” – przetłumaczona na wszystkie języki urzędowe Unii Europejskiej oraz na język ukraiński. Wydano również przyjazną dzieciom wersję deklaracji w sprawie zasad cyfrowych wraz z grą internetową na temat zasad cyfrowych, dzięki której dzieci i nastolatki mogą poznać swoje prawa w świecie cyfrowym.

W ciągu ostatniego roku Unia wprowadziła szereg narzędzi obejmujących środki mające na celu ochronę i wzmocnienie pozycji młodych ludzi w Internecie. Należy do nich Europejską deklarację praw i zasad cyfrowych, która zawiera konkretne zobowiązania dotyczące dzieci w Internecie. Została ona podpisana przez przewodniczących Komisji, Parlamentu Europejskiego i Rady w grudniu 2022 r. Ponadto ustawa o usługach cyfrowych, która weszła w życie w listopadzie 2022 r., wprowadza rygorystyczne zasady ochrony prywatności, bezpieczeństwa i ochrony małoletnich, a europejska strategia na rzecz lepszego Internetu dla dzieci (BIK+) poprawi usługi cyfrowe dostosowane do wieku i przyczyni się do zapewnienia każdemu dziecku ochrony, wzmocnienia pozycji i szacunku online.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, Dubravka Šuica, powiedziała:

„We wszystkich naszych działaniach dążymy do tego, aby prawa dzieci obowiązywały w sieci, tak jak obowiązują poza nią. Łączymy siły i pomysły na rzecz lepszego i bezpieczniejszego internetu, w którym każde dziecko będzie miało równe szanse i ciekawe odkrycia. Pomagamy budować umiejętności cyfrowe i umiejętności korzystania z mediów przez dzieci i nastolatków razem z nimi, aby zapewnić ich pełne i równe włączenie w transformację cyfrową, w Unii Europejskiej i na świecie.”

Komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, powiedział:

„Po 20 edycjach Dnia Bezpiecznego Internetu Unia Europejska ma z czego być dumna. Stworzyła ona zestaw narzędzi, które mają na celu wzmocnienie pozycji dzieci i młodzieży w całej Unii oraz ich ochronę, a także zagwarantowanie, że następne pokolenie będzie miało kompetencje cyfrowe i pewność siebie. Będziemy nadal pracować razem na rzecz lepszego internetu, w tym nad kodeksem postępowania dotyczącym projektowania dostosowanego do wieku, który wkrótce rozpoczniemy.”

Śledź oficjalne strony Dnia Bezpiecznego Internetu na Twitterze i Facebooku oraz śledź działania w mediach społecznościowych za pomocą hashtagów #SaferInternetDay i #SID2023.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.