cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

4 miliony osób wzięły udział w europejskim Code Week 2021

Data publikacji:  07.02.2023

Oficjalne liczby dotyczące europejskiej edycji Code Week 2021 są już znane i odzwierciedlają udane wyniki kampanii, która rozpoczęła się jako inicjatywa 9 lat temu przy wsparciu Komisji Europejskiej. Edycja Code Week 2021 odnotowuje masowy udział 4 milionów osób na całym świecie i ponad 78 000 zorganizowanych działań.

Stworzony, aby przybliżyć wszystkim kodowanie i umiejętności cyfrowe w zabawny i angażujący sposób, Code Week daje narzędzia nauczycielom i entuzjastom kodowania do organizowania działań, aby mogli uczyć kodowania swoich uczniów. Dobra wiadomość: zeszłoroczna sytuacja i konieczność zorganizowania tych zajęć w sposób hybrydowy lub całkowicie wirtualny ze względu na COVID-19 nie wpłynęła na jego popularność (11% zajęć odbyło się online, a 83% osobiście, podczas gdy dla 6% nie określono miejsca). 

Ta europejska inicjatywa stała się niezwykle popularnia: dziesięć najbardziej aktywnych krajów w organizowaniu działań to Turcja (27 000 działań), Włochy (18 000) i Polska (15 000), Grecja (2 300 działań), Austria i Rumunia (obie 1 800), Węgry (1 400), Chorwacja, Hiszpania i Niemcy (wszystkie 1 000). Jednak jeśli chodzi o organizację największej liczby zajęć w stosunku do liczby ludności, na czele tabeli wyników znalazły się Monako, Malta i Estonia.

Średni wiek uczestników wynosił 11 lat i, podobnie jak w poprzednich latach, prawie połowę uczestników (49%) stanowiły dziewczynki.  34 000 osób – głównie nauczycieli – zorganizowało ponad 78 000 zajęć, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020. 88% działań odbyło się w szkołach, co pokazuje duże zaangażowanie nauczycieli w inicjatywę.

Nowe inicjatywy w 2021 r.

Ze względu na rosnący sukces Code Week, w 2021 roku zorganizowano szereg nowych działań, takich jak 18 Wyzwań Programistycznych opracowanych przez społeczność i partnerów oraz seria podcastów Code Week, w których Arjana Blazic i Eugenia Casariego z Zespołu Code Week rozmawiają z gośćmi na takie tematy, jak sposób, w jaki robotyka może poprawić edukację, rola kodowania w muzyce, zastosowania projektowania gier i gamifikacji itp (nowe odcinki są publikowane w każdy wtorek).

W 2021 roku Arab Code Week został również zainicjowany przez Arabską Organizację Edukacji, Kultury i Nauki (ALECSO), we współpracy z Tunezyjskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Edukacyjnych. UE i Arab Code Week mają ten sam cel, jakim jest ułatwienie nauki i zrozumienia programowania w zabawny i rozrywkowy sposób.

Hackatony Code Week w 6 krajach

Zespoły liczące ponad 300 uczniów szkół średnich II stopnia z Grecji, Irlandii, Włoch, Łotwy, Rumunii i Słowenii rywalizowały w hackatonach Code Week UE w 2021 roku. Spotkali się z mentorami, uczestniczyli w warsztatach i opracowali rozwiązania takich wyzwań, jak walka z marnotrawstwem żywności, pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy, łączenie organizacji pozarządowych i lokalnych producentów żywności itp. Zwycięski zespół z każdego kraju wziął udział w finale hackathonu EU Code Week, gdzie ich projekty zostały ocenione przez międzynarodowe jury. Zwycięzcami został zespół Strassuim ze Słowenii.

Nauczyciele z Code Week 2021 r.

Tysiące nauczycieli wzięło udział w dwóch Code Week MOOCach zorganizowanych w 2021 roku. Podstawy AI dla szkół skupiały się na tym, jak włączyć zasoby AI do praktyk nauczania. W Code Week Bootcamp MOOC nauczyciele wszystkich przedmiotów od przedszkola do szkoły średniej odkryli różne zasoby, konkretne scenariusze lekcji i narzędzia, jak inspirować uczniów do nauki kodowania.  W ciągu ostatnich czterech lat w EU Code Week MOOCs i innych szkoleniach wzięło udział 20 000 nauczycieli. 

Organizatorzy działań wzięli również aktywny udział w CodeWeek4All, gdzie wyzwaniem było stworzenie sojuszy z co najmniej 9 innymi organizatorami działań i/lub organizatorami z 2 innych krajów. W sumie powstało 3 600 sojuszy, a 800 spełniło kryteria i otrzyma certyfikat doskonałości. 170 sojuszy spełniło oba warunki. 1 343 osoby zorganizowały samodzielnie ponad 10 działań i otrzymają certyfikat Super Organizatora.

Dziesiąte urodziny EU Code Week

W 2022 roku inicjatywa kończy 10 lat, więc nie przegapcie tego! Wydarzenie odbędzie się w dniach od 8 do 23 października 2022 roku, ale ze względu na rocznicę, specjalne aktywności będą organizowane przez cały rok, zaczynając od wyzwania Cake. Tutaj uczestnicy są wyzwani do ćwiczenia myślenia obliczeniowego poprzez pieczenie tortu urodzinowego na Code Week. 

Gotowi, by kodować?

© European Commission

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, oprogramowanie, opracowywanie aplikacji mobilnych, tworzenie stron internetowych, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.