Zapewnienie solidnych środków bezpieczeństwa przed zagrożeniami cyfrowymi jest ważniejsze niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o ochronę organizacji, a nawet rządów i krajów.
Społeczeństwo coraz bardziej polega na platformach cyfrowych, łączności online oraz transferze i przechowywaniu danych. Rośnie więc liczba potencjalnych wektorów ataku – ataki phishingowe, kradzież tożsamości i ransomware rosną zarówno pod względem częstotliwości, jak i skali.
Teraz do gry wchodzi sztuczna inteligencja, szczególnie generatywna AI. Chociaż ta rewolucyjna technologia stwarza nowe ryzyka, tworzy również nowe możliwości.
Analitycy, inżynierowie, architekci i etyczni hakerzy zajmujący się cyberbezpieczeństwem są na pierwszej linii tej walki. Coraz częściej ich praca będzie polegać na współpracy z inteligentnymi maszynamii technologią generatywnej AI w celu zwalczania nowej fali zagrożeń.
Zarządzanie bezpieczeństwem i ryzykiem polega na identyfikacji konkretnych zagrożeń, takich jak phishing czy ataki typu denial-of-service. Tutaj generatywna AI może być używana do przeprowadzania ocen ryzyka w czasie rzeczywistym i automatycznego raportowania zaleceń oraz strategii łagodzenia skutków.
Bezpieczeństwo zasobów koncentruje się na wdrażaniu środków ochrony systemów i danych. Narzędzia generatywnej AI mogą być używane do automatyzacji klasyfikacji wrażliwych informacji i identyfikacji słabych punktów w infrastrukturze bezpieczeństwa.
Źródło: https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/ai-zmieni-prace-w-cyberbezpieczenstwie-to-stwarza-nowe-ryzyka/jzdhq2h