cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Aplikacja mObywatel – jakie zmiany zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Data publikacji:  21.12.2022
Logo

Wkrótce wszystkie dokumenty znajdujące się w mObywatelu będą równie ważne, co te tradycyjne. Nowe funkcje zostaną wdrożone w pierwszej połowie 2023 roku.

Pojawią się tam innowacyjne zmiany, które sprawią, że stanie się ona cyfrowym portfelem, zawierającym wszystkie niezbędne dokumenty w jednym miejscu.

Jedną z najciekawszych funkcji, które niebawem zostaną wdrożone, będzie możliwość wnoszenia opłat urzędowych. W aplikacji znajdzie się dodatkowy panel „Płatności”, umożliwiający sprawdzenie statusu urzędowych płatności, a także dokonanie wpłaty.

Do aplikacji zostaną dodane także powiadomienia przypominające o aktualizacji, otrzymaniu urzędowej decyzji, dofinansowania lub zwrotu podatku.

Obecnie mObywatel nie jest dokumentem, a jedynie „sposobem na okazanie i potwierdzenie danych”. Aplikacji nie wykorzystamy zatem w sytuacji, gdy prawo wymaga paszportu lub dowodu osobistego np. w banku, na lotnisku czy salonie operatora komórkowego.

Zapowiadane zmiany przewidują, że dokumenty znajdujące się w mObywatelu będą traktowane przez państwo na równi z tradycyjnymi. Oznacza to, że wygenerowany elektronicznie dokument zastąpi dowód osobisty czy paszport w trakcie załatwiania wszystkich codziennych spraw.

Źródło: https://strefabiznesu.pl/mobywatel-aplikacja-umozliwi-wnoszenie-oplat-urzedowych-jakie-zmiany-zostana-wprowadzone-w-2023-roku/ar/c3-17143399

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.