cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Chatbot może sprawić, że pisanie przejdzie do lamusa

Data publikacji:  08.12.2022
Logo

Czy to koniec zawodów opartych na tworzeniu tekstów? Tego rodzaju opinie towarzyszą uruchomionej niedawno technologicznej nowince – chatbotowi działającemu w oparciu o sztuczną inteligencję. Stworzyła go kalifornijska organizacja non-profit OpenAI Inc.

Czym jest chatbot? To model sztucznej inteligencji, wchodzący w dialog z realnymi użytkownikami, który rozpoznaje treść wpisywanych monitów i udziela na nie odpowiedzi. Te są generowane tak, by łudząco przypominały wypowiedź napisaną przez człowieka.

Wypróbować nowinkę technologiczną może każdy – wystarczy zalogować się na stronie chat.openai.com. Póki co językiem komunikacji z chatbotem jest angielski, ale jeśli poprosimy go, by napisał dla nas coś po polsku – zrobi to. Możemy zadawać mu pytania z wiedzy ogólnej, prosić o proste wyjaśnienie jakichś złożonych, naukowych zagadnień, albo zlecić mu napisanie za nas eseju. Chatbot jest w stanie wymyślić temat eseju, sam go napisać, a następnie ocenić. Czyżby nauczyciele nie byli już do niczego potrzebni?

Nie tylko nauczyciele zresztą. Można się spodziewać bowiem, że w niedługim czasie technologia może zastąpić: poetów, dziennikarzy, publicystów, powieściopisarzy, dramatopisarzy, itp.

Źródło: https://forsal.pl/lifestyle/technologie/artykuly/8602916,openai-inc-chatbot-moze-sprawic-ze-pisanie-przejdzie-do-lamusa.html?fbclid=IwAR2jAWt799vNajHFohvpI5kdIOxXdduMAGJ6AaDNd3FO9a1VtW06MVkSWeA

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, gdzie indziej niesklasyfikowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.