cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

ChatGPT i jego wpływ na medycynę

Data publikacji:  16.04.2024
Android.com.pl - logo

O ChatGPT napisano już wiele, lecz wątpliwości dotyczące etyki zastosowań tego narzędzia w różnych dziedzinach przybywa.

W przypadku medycyny pojawiają się pytania dotyczące obecności tego narzędzia w procesy edukacyjne młodych lekarzy i lekarek. 

ChatPGT świetnie nada się do diagnostyki laboratoryjnej (przyspieszając przykładowo proces rozpoznawania chorób), tłumaczenia wypisów i dokumentów pacjentów z języka obcego na język ojczysty (ale również z języka medyczno-specjalistycznego na zdecydowanie prostszy), ale też do podsuwania pomocnych sugestii lekarzom w kwestii zachowania przy łóżku pacjenta, czy ludzkiej (zdawać by się mogło) empatii. Akcentuje się też możliwy, pozytywny wpływ tego narzędzia na ulepszenie dokumentacji medycznej.

Sztuczna inteligencja nie zastąpi jednak lekarza, nawet na dłuższą metę, a przynajmniej nie w wielu obszarach. Będzie ona na pewno coraz bardziej wspierać pracę medyków tak, aby finalnie stać się również pomocnym partnerem pacjenta.

Transformacja zawodu lekarza jest nieunikniona, ale postęp przełomowych technologii jest zbyt szybki, by można było prognozować ze sto procentową skutecznością.

Pozostaje kłopot związany z etyką w zakresie wykorzystywania najnowszych technologii.

ChatGPT może być odpowiedzialny tak naprawdę za stworzenie całego, spersonalizowanego środowiska edukacyjnego w zakresie medycyny. Uczniowie zaś mogą korzystać z niego jako pomocy dydaktycznej.

Źródło: https://android.com.pl/nauka/635567-chatgpt-zagrozenie-czy-szansa/

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: rzeczywistość wirtualna
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.