cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Cyfrowa rewolucja w sądach

Data publikacji:  17.03.2023
Logo

Cyfrowa rewolucja w postaci rozpraw online czy e-doręczeń, które zagościły w sądach w czasie pandemii, zostanie na stałe. Te ostatnie obejmą też sprawy karne.

Epidemia COVID-19 sprawiła, że wlokący się latami proces informatyzacji wymiaru sprawiedliwości musiał gwałtownie przyspieszyć. Po początkowych perturbacjach z funkcjonowaniem elektronicznych doręczeń czy rozpraw przez internet obydwa te rozwiązania sprawdziły się na tyle dobrze, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce je na stałe wprowadzić do kodeksu postępowania cywilnego.

Elektroniczne doręczenia – poprzez portale informacyjne sądów – zostaną rozszerzone również na sprawy karne. To oznacza, że pisma z sądu kierowane do obrońców oraz prokuratorów nie będą już wysyłane pocztą, lecz umieszczane na internetowym koncie. To znacznie przyspieszy bieg spraw i przyniesie oszczędności. To istotne zwłaszcza dla prokuratury. Śledczy już teraz dostali zalecenie, by tam, gdzie przepisy tego nie wymagają (np. w kontaktach z urzędami), nie wysyłali pism pocztą, tylko kontaktowali się e-mailem, a w ostateczności faksem.

To, czego brakuje, to możliwość dwustronnej komunikacji z sądem, czyli składania pism (przez internet – red.) do sądu przez adwokatów w toku prowadzonych postępowań.

Źródło: https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/8679323,sady-rewolucja-kraj-polska-magazyn-dgp.html

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.