cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Cyfrowy portret Polek – jak wypadają na tle Europejek?

Data publikacji:  08.03.2023
Logo

Z każdym rokiem obserwujemy wzrost kompetencji cyfrowych wśród kobiet. Polki korzystają z nowoczesnych technologii na co dzień, logując się do urzędów lub banków, zamawiając teleporady czy kupując przez Internet. Co ciekawe, jak wynika z badania KIR i ZBP*, już połowa z nich chciałaby korzystać z nowoczesnych narzędzi, takich jak podpis elektroniczny.

Siłą powszechnej digitalizacji są też przedsiębiorczynie, które odważnie wdrażają cyfrowe narzędzia w swoich biznesach. Mimo to, na tle pozostałych mieszkanek Unii Europejskiej, Polki pozostają w tyle.

Kompetencje cyfrowe stanowią obecnie jedną z najważniejszych umiejętności, tak samo w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Unijny indeks Women In Digital (WID), zawierający dane za 2022 rok, skupia się m.in. na ogólnym korzystaniu z internetu przez kobiety, a także umiejętnościach oraz wiedzy specjalistycznej użytkowniczek w tym zakresie.

Z danych wynika, że wciąż daleko nam nawet do średniej UE, która według przyjętej punktacji wynosi 54,9/100. W indeksie WID zajmujemy miejsce trzecie od końca – z wynikiem 45,5 (dla porównania, Finki osiągnęły w ubiegłym roku aż 80,4/100). Daleko nam również do mieszkanek Irlandii (74,9) czy Holandii (71,9). W prezentowanym zestawieniu wyprzedzamy jedynie Bułgarki (36,1) i Rumunki (35,8).

Źródło: https://kobieta.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8676997,kompetencje-cyfrowe-polek.html

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.