cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Czym będzie cyfrowe euro i kiedy powstanie?

Data publikacji:  17.06.2024
itwiz - logo

Postępująca cyfryzacja gospodarki oraz nieustający rozwój technologii wymuszają zmiany nie tylko w funkcjonowaniu banków i instytucji finansowych, ale także w samych systemach płatniczych. Od końca 2021 roku Europejski Bank Cyfrowy (EBC), do spółki z bankami krajów należących do strefy euro, planują i przygotowują wprowadzenie cyfrowego euro, które byłoby elektronicznym odpowiednikiem obecnej gotówki i dodatkową metodą płatności. Obecnie trwają postępowania przetargowe mające wyłonić dostawców m.in. do obsługi cyfrowej platformy euro i infrastruktury bazowej tego przedsięwzięcia.

Cyfrowe euro – inaczej CBDC (Cyfrowa Waluta Banku Centralnego) – ma stanowić elektroniczny środek płatniczy używany w sprzedaży detalicznej na równi z banknotami i monetami, jednak niestanowiący ich zamiennika, a będący ich uzupełnieniem. Miałoby być więc kolejnym krokiem w ewolucji europejskiej waluty i mimo, że nie posiadałoby formy fizycznej monet lub banknotów, to korzystałoby z najważniejszych cech gotówki jako dobra publicznego.

Europejskie cyfrowe euro byłoby dostępne dla osób fizycznych, firm i organów publicznych, które mają – na stałe lub tymczasowo – miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie członkowskim należącym do strefy euro. Dostęp do cyfrowego euro mogłyby mieć także osoby, które podróżują do strefy euro w celach prywatnych lub zawodowych lub miały w przeszłości miejsce zamieszkania lub siedzibę w kraju strefy euro.

Źródło: https://itwiz.pl/czym-bedzie-cyfrowe-euro-i-kiedy-powstanie/

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.