cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Dlaczego kompetencje cyfrowe w branży automotive to paląca potrzeba?

Data publikacji:  06.04.2023
Logo

Może już niedługo koncerny motoryzacyjne będą wyłącznie producentami aut elektrycznych i dostawcami usług mobilnych, co od pracowników w tej branży wymagać będzie kompetencji związanych z nowoczesną technologią informatyczną. Ten proces konwergencji sektorów motoryzacji i IT już trwa, ale czy nadąża za tym kształcenie nowych kadr?

Według badań Eurostatu, na które powołuje się ACEA (European Automobile Manufacturer’s Association – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), ponad 12,7 mln osób w UE jest zatrudnionych bezpośrednio lub pośrednio w sektorze motoryzacyjnym. Bezpośrednio – w fabrykach pracuje 2,6 mln osób, co stanowi 20 proc. ogólnej liczby zatrudnionych w całej branży automotive. Branża obejmuje także osoby zajmujące się np. serwisowaniem samochodów, ich sprzedażą i dystrybucją.

Polska z liczbą 224 tys. pracowników fabryk produkujących auta plasuje się na trzecim miejscu tuż po Francji (232 tys.) i po Niemczech (916 tys.). Na podstawie danych o bezpośrednim i pośrednim zatrudnieniu w sektorze można szacować, że w naszym kraju cała branża motoryzacyjna jest miejscem pracy dla ponad 1,1 mln osób.

Wymagania kompetencyjne związane z e-mobilnością dotyczą więc bardzo dużej liczby pracowników w różnych obszarach sektora, na różnych stanowiskach i pełniących różne funkcje. Jest to jedno z poważnych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się branża motoryzacyjna, także w Polsce. Cyfrowa transformacja sektora oznacza wysokie nakłady inwestycyjne w infrastrukturę produkcyjną, rozwój technologii i wyszkolenie pracowników. Niezbędna jest zatem konwergencja sektorów motoryzacyjnego i IT, ale żeby to było możliwe, osoby zatrudnione w automotive muszą mieć nowe cyfrowe kompetencje.

Źródło: https://biznestuba.pl/featured/iphone-na-kolach-dlaczego-kompetencje-cyfrowe-w-branzy-automotive-to-palaca-potrzeba/

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.