Firma ObservaCiber przedstawiła badanie, z którego wynika, że wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa do 2024 roku wzrośnie do poziomu 83.000.
Konkretnie, zapotrzebowanie to będzie dwukrotnie większe od realnych możliwości. Liczba potrzebnych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w 2021 roku wynosiła 63.191, a według prognoz w 2024 roku przekroczy 83.000. Podkreśla to problem braku specjalistów w tym sektorze. Proponuje się zatem identyfikację, przyciągnięcie, rozwój i zatrzymanie specjalistów.
Jeśli chodzi o inicjatywy mające na celu zwiększenie obecności kobiet na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem, podkreśla się programy promujące badania naukowe. Chociaż potrzebne są konkretne programy mające na celu zwiększenie obecności kobiet, ponieważ tylko 18 % absolwentów uniwersytetów specjalizujących się w tej dziedzinie to kobiety. Należy jednak zauważyć, że odsetek kobiet, które wybrały karierę technologiczną, wzrósł o 5 punktów procentowych w ciągu pięciu lat.
Wreszcie, jeśli chodzi o prawny obowiązek posiadania minimalnej liczby pracowników niepełnosprawnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym w liczbie ponad 50 pracowników, uznano, że tylko 20,9 % przedsiębiorstw go przestrzega.