cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

It Fitness Test 2022 jest po raz pierwszy dostępny w 5 językach, wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej będą zaangażowane w testy

Data publikacji:  10.02.2023

Na dzisiejszym spotkaniu prasowym Stowarzyszenie IT Słowacja zainaugurowało 11 edycję największego testu umiejętności informatycznych na Słowacji i w krajach V4. Brać udział będą mogli uczniowie i studenci w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji, test dostępny jest również w języku angielskim.

Po rekordowej edycji IT Fitness Test 2021, w której w samej Słowacji wzięło udział ponad 50 000 osób, 11 edycja IT Fitness Test zostaje rozszerzona na kraje V4 dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego. Oprócz języka słowackiego, test będzie dostępny po raz pierwszy w historii w języku czeskim, węgierskim i polskim, bonusem będzie wersja angielska. Test jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich na nowej stronie itfitness.eu.

Po kilku miesiącach trudnych przygotowań, International Copyright Team udało się przygotować i przetłumaczyć test na 5 języków. Wraz ze słowackimi ekspertami, nauczycielami, pracownikami naukowymi i informatykami, w przygotowaniu, organizacji, lokalizacji i wdrożeniu Testu Fitness 2022 V4 uczestniczyli członkowie Cyfrowej Polski, Węgierskiego Stowarzyszenia Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége, Czeskiego Internet Institutu, n.o. oraz Stowarzyszenia IT Słowacji.

Kolejną nowością jest stworzenie dedykowanego interfejsu testu dla organizacji państwowych i publicznych, firm prywatnych lub instytucji edukacyjnych. Test może być wykorzystywany do wewnętrznych szkoleń pracowników, a wyniki w podziale na poszczególne organizacje nie będą publikowane. Każda zaangażowana organizacja będzie miała dostęp do cennych danych, aby skutecznie ocenić poziom umiejętności cyfrowych swoich pracowników.

Zadania testowe podzielone są na pięć kategorii: Internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, narzędzia współpracy i sieci społecznościowe, narzędzia biurowe oraz zadania złożone. Uczniów szkół podstawowych czeka test składający się z 20 pytań, dłuższa wersja z 25 pytaniami dla respondentów powyżej 15 roku życia.

Głównym partnerem testu jest Microsoft Czechy i Słowacja. Powstanie i faktyczną realizację testu w szkołach wspierają członkowie Koalicji Cyfrowej – Ministerstwo Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej oraz Ministerstwo Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Republiki Słowackiej. Również w tym roku wszyscy laureaci zostaną automatycznie włączeni do losowania po atrakcyjnych cenach rzeczowych.

Uwagi z inauguracji ITAS obejmowały:

„Umiejętności cyfrowe i alfabetyzacja cyfrowa są niezbędne w XXI wieku. Chcemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli cyfrowo wykształceni, potrafili radzić sobie zarówno z technologią, jak i z Internetem, a także byli przygotowani na zaczepki i dezinformacje w sieci. Dlatego popieramy również rozwój umiejętności cyfrowych w ramach reformy treści edukacyjnych. Test sprawności informatycznej to sposób, w jaki możemy monitorować i oceniać umiejętności cyfrowe uczniów i nauczycieli. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele sprawdzają swoje umiejętności cyfrowe i porównują je z krajami V4, a następnie zostaną uwzględnieni w nagrodach. Chcę zaprosić szkoły do korzystania i udziału w IT fitness test” – powiedział Branislav Gröhling, minister edukacji, nauki, badań i sportu Republiki Słowackiej.

„IT Fitness Test jest prawdziwą setką udanych projektów informatycznych na Słowacji i jesteśmy bardzo dumni, że możemy wspierać ten wyjątkowy i szczególnie znaczący projekt, z pięcioma mutacjami językowymi verbatim burzący granicę i rozprzestrzeniający swoją reputację i doświadczenie na inne kraje Unii Europejskiej”, powiedział Ján Hargaš, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej i Krajowy Koordynator Edukacji Cyfrowej i Umiejętności, dodając: „Uważnie śledzimy jego rozwój od kilku lat, a być może nawet dziś niewielu członków społeczeństwa wie, że wraz z jego twórcami pracujemy obecnie nad jego nadbudową – projektem pilotażowym mającym na celu zwiększenie umiejętności cyfrowych osób starszych, a także urzędników – co jeszcze bardziej rozszerzy jego zastosowanie nie tylko dla znacznie innej grupy docelowej, ale także doda ważną funkcjonalność – samą edukację.”

„Jeśli Unia Europejska chce stać się prawdziwym liderem w dziedzinie innowacji, opanowania transformacji cyfrowej i zachowania demokracji, jej obywatele nie obędą się bez wysokiej jakości umiejętności cyfrowych. To właśnie barometrem tych umiejętności może stać się IT fitness test. Prawie dwie trzecie Słowaków i Słowianek (64%) uważa, że potrafi z łatwością rozpoznać fałszywe informacje. Test pomoże Ci sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. W tym roku test nabiera prawdziwie europejskiego charakteru. Oprócz Słowaków i Słowenek będą mogli w nim uczestniczyć nasi sąsiedzi z grupy V4 oraz anglojęzyczni internauci” – powiedział Vladimír Šucha, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Słowacji, z okazji rozpoczęcia 11. edycji IT.

„Po dziesięciu udanych latach sprawdzania umiejętności cyfrowych uczniów, studentów, nauczycieli, a także zainteresowanych członków społeczeństwa na Słowacji, udało nam się dokonać prawdziwie gęsiej sztuki, kiedy cały nasz system śledzenia, testowania i oceny umiejętności cyfrowych został przejęty przez wszystkie kraje V4, a projekt stał się międzynarodowy pod Słowacją. Wierzę, że ta decyzja nie jest żałowana przez naszych zagranicznych partnerów, a wręcz przeciwnie, doda dziesiątki tysięcy absolwentów do testu. Pozwoli to na porównanie w ramach krajów V4, jak będziemy mieć dobry przegląd ich umiejętności cyfrowych i wiedzieć, gdzie trzeba je poprawić” – dodał Mário Lelovský, pierwszy wiceprezes IT Association of Slovakia i przewodniczący Koalicji Cyfrowej.

Marcela Havrilová

„50% wszystkich pracowników będzie musiało zmienić swoje umiejętności do 2025 roku – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego. W tym samym czasie wszyscy pracownicy będą musieli również nabyć podstawowe umiejętności cyfrowe, które będą wykorzystywać w codziennej pracy, np. aplikacje internetowe, narzędzia do współpracy, narzędzia do analizy danych lub inne narzędzia technologiczne. Jednocześnie kluczowe dla cyfryzacji gospodarki będą również zaawansowane umiejętności technologiczne, jednak osób posiadających takie umiejętności jest wciąż niewiele. Wspieranie testu IT FITNESS jest dla nas społecznym zobowiązaniem do pomocy Słowacji w trzech obszarach: promowanie nabywania umiejętności technicznych wspierających cyfryzację kraju, podnoszenie kwalifikacji siły roboczej i wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej oraz, co nie mniej ważne, przygotowanie dzisiejszych uczniów poprzez nowoczesną edukację do świata jutra – podsumowała Marcela Havrilová, Head of Education Microsoft Czech Republic and Slovakia.

Dodatkowe informacje.

IT Fitness Test jest największym i najbardziej kompleksowym bezpłatnym testem umiejętności ICT na Słowacji. W ciągu ostatnich 10 lat wzięło w nim udział ponad 300 000 osób. Jest to sprawdzony i zabawny sposób pomiaru umiejętności cyfrowych, dający rzeczywisty obraz wiedzy informatycznej. Podstawową grupą docelową są uczniowie i studenci szkół podstawowych, średnich i wyższych, ponieważ jednym z głównych celów testu jest przygotowanie ich do dalszej nauki i praktycznego wykorzystania umiejętności informatycznych w życiu zawodowym. Testu Sprawności Informatycznej nie można oszukać, respondent musi uzyskać prawidłowy wynik tylko dzięki własnym umiejętnościom i wiedzy. Wszystkie informacje oraz test w 5 wersjach językowych można znaleźć na stronie itfitness.eu.

fot: Ministry of Investment, Regional Development and Informatisation

Artykuł opublikowany oryginalnie: https://itas.sk/it-fitness-test-2022-je-po-prvykrat-dostupny-v-5-jazykoch-do-testovania-sa-zapoja-vsetky-krajiny-v4/

© Slovak National Digital Coalition

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.