cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

IV Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe we Wrocławiu

Data publikacji:  21.11.2022
Logo platformy gov.pl

Zagadnienia związane z szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem były tematem IV Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego, które odbywało się w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W dwudniowej konferencji uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski.

Cyberbezpieczeństwo w centrum uwagi

IV Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe stanowi kontynuację spotkań, które odbyły się w Londynie (w 2019 r.) oraz w Warszawie (w 2018 i 2021 r.). Przedsięwzięcie jest organizowane we współpracy z Ambasadą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz urzędami centralnymi i agencjami.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji forum jest „Nauka dla cyberbezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczą polscy i brytyjscy eksperci zajmujący się kwestiami bezpieczeństwa systemów komputerowych. Podczas obrad uczestnicy dyskutują m.in. na temat kluczowych obszarów badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz perspektyw polsko-brytyjskiej współpracy badawczej.

– Dzisiejsze spotkanie z naszymi brytyjskimi sojusznikami przyczynia się do wzmocnienia naszej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa – mówił Sekretarz Stanu Tomasz Rzymkowski. Wiceminister podkreślił, że forum stanowi symboliczne nawiązanie do historycznych przykładów partnerstwa polsko-brytyjskiego, w szczególności wymiany informacji i doświadczeń między kryptologami z naszych krajów w czasie drugiej wojny światowej.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski wyraził jednocześnie nadzieję na zacieśnienie współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz rozwijanie nowych projektów.

– Mam nadzieję, że tu, we Wrocławiu, uda nam się osiągnąć masę krytyczną niezbędną do ustanowienia wspólnego polsko-brytyjskiego programu badawczego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – podsumował wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Przewodniczący delegacji brytyjskiej prof. Tom Rodden, główny doradca naukowy w brytyjskim resorcie cyfryzacji, podkreślił rosnące znaczenie informacji i danych osobowych. Wskazał też na szeroki wachlarz występujących zagrożeń i zaprezentował strategie, których celem jest przeciwdziałanie tym zagrożeniom.

Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe 

Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe to jedno z działań uzgodnionych na szczeblu szefów rządów Polski i Wielkiej Brytanii. Celem inicjatywy jest wzmocnienie współpracy naukowej między obydwoma krajami. 

Forum jest platformą nawiązywania kontaktów między urzędnikami państwowymi, badaczami, innowatorami i uczelniami. Dostarcza także informacji o nowych możliwościach współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz zapewnia przestrzeń do dyskusji na temat lepszego wsparcia młodych naukowców.

Tegoroczne IV Polsko-Brytyjskie Forum Naukowe jest organizowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Ambasadą Brytyjską w Warszawie oraz we współpracy z Akademią Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: cyberbezpieczeństwo
Typ inicjatywy: Międzynarodowa
Link: O wydarzeniu
Zasięg geograficzny: Zjednoczone KrólestwoPolska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.