cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Jak sztuczna inteligencja wspomaga cyberbezpieczeństwo?

Data publikacji:  19.09.2024
egospodarka logo

O tym, że sztuczna inteligencja stała się niezwykle niebezpiecznym orężem w rękach cyberprzestępców, mówi się nie od dziś. Z drugiej strony AI może skutecznie chronić przed zakusami hakerów – zespoły ds. bezpieczeństwa dysponują bowiem całkiem szerokim wachlarzem opartych na niej narzędzi. Przykładem może być chociażby biometria behawioralna czy autonomiczne systemy bezpieczeństwa.

AI może zmniejszyć obciążenie zespołów bezpieczeństwa, ale nie jest w stanie zastąpić ekspertów. Analitycy bezpieczeństwa i inni specjaliści są niezbędni do zrozumienia wyników dostarczanych przez AI, do inicjowania postępu w rozwoju tej technologii oraz przekazywania wiedzy dotyczącej zagrożeń i bezpieczeństwa.

Zidentyfikowano pięć obszarów, które w najbliższym czasie najbardziej skorzystają z możliwości, jakie wnosi sztuczna inteligencja. Jest to: Adaptacyjne wykrywanie zagrożeń, Autonomiczne systemy bezpieczeństwa oparte na AI, Rozproszone uczenie się modeli, Biometria behawioralna w procesie uwierzytelniania, AI – lekarstwo na brak wykwalifikowanych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Aby wykorzystać sztuczną inteligencję w cyberbezpieczeństwie, należy zintegrować ją z ludzką wiedzą. AI jest w stanie zwiększać produktywność, dokładność i możliwości zespołów ds. bezpieczeństwa. Technologie nie wypełnią luki w umiejętnościach, ale mogą wspierać pracowników w codziennych zadaniach. To dzięki wiedzy analityków i ich zrozumieniu funkcjonowania firmy, kontekstu prawnego oraz motywacji atakujących dane dostarczane przez AI mogą zostać wykorzystane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wartościami organizacji.

Źródło: https://www.egospodarka.pl/189089,Jak-sztuczna-inteligencja-wspomaga-cyberbezpieczenstwo,1,12,1.html

Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.