Programistki, testerki, analityczki danych, kierowniczki projektów technologicznych – kobiety, które nie mają wykształcenia technicznego chętnie podejmują się tych zawodów. Przebranżowienie często wiąże się z samodzielną nauką. Okazuje się, że cztery na 10 kobiet znalazło pracę w IT po zmianie branży.
Centralny Ośrodek Informatyki zorganizował w tym roku pierwszą edycję programu edukacyjno-mentoringowego „Nowa TY w IT. Profesjonalizm nie ma płci”, który zakończył się we wrześniu.
Celem programu miało być podniesienie kompetencji osób, które nie mają doświadczenia w branży IT. W szczególności dotyczyło to kobiet, bowiem jednym z założeń było zachęcenie ich do podjęcia pracy w środowisku, gdzie zdecydowaną większość pracowników stanowią mężczyźni.
Do programu zgłosiło się ponad 4 tysiące osób. Po bezpłatnym kursie online i wypełnieniu testów do kolejnego etapu przechodziło 300 najlepszych osób, z czego 40 wyłoniono do bootcampu. Pięć miesięcy pracy pozwoliło 23 osobom otrzymać propozycję stażu, a następnie pracy w COI. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję – ma się ona rozpocząć w I kwartale 2024 roku i również ma zachęcać kobiety – ale także i mężczyzn – do zmiany kierunku rozwoju zawodowego.
Źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-kiedys-humanistki-dzis-programistki-kobiety-chetnie-ida-do-s,nId,7083300