cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komisja przedstawia deklarację w sprawie praw i zasad cyfrowych dla wszystkich w Unii Europejskiej

Data publikacji:  08.02.2023

W dniu 26 stycznia 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała określenie zestawu zasad dotyczących transformacji cyfrowej stawiającej człowieka w centrum. Europejska deklaracja w sprawie praw i zasad cyfrowych byłaby ramą odniesienia dla ludzi oraz przewodnikiem dla przedsiębiorstw i decydentów.

Umieszczenie ludzi w centrum transformacji cyfrowej jest kluczowym priorytetem dla Komisji Europejskiej. Transformacja cyfrowa powinna być kształtowana zgodnie z naszymi europejskimi wartościami i prawami. Dlatego, aby rzeczywiście wszyscy mogli skorzystać z transformacji cyfrowej, Europa potrzebuje wykwalifikowanej siły roboczej, świadomych cyfrowo obywateli oraz tego, aby każdy miał jasny punkt odniesienia co do tego, jaki rodzaj transformacji cyfrowej Europa promuje i broni.

Niniejsza deklaracja stanowi odpowiedź na wezwania Parlamentu Europejskiego do zapewnienia pełnej zgodności unijnego podejścia do transformacji cyfrowej z prawami podstawowymi, a także do zwiększenia umiejętności i kompetencji cyfrowych oraz wspierania wydajnego ekosystemu edukacji cyfrowej.

Wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager, powiedziała: „Chcemy bezpiecznych technologii, które pracują dla ludzi i które szanują nasze prawa i wartości. Także wtedy, gdy jesteśmy online. Chcemy też, aby każdy miał możliwość aktywnego uczestnictwa w naszych coraz bardziej cyfrowych społeczeństwach. Ta deklaracja daje nam jasny punkt odniesienia do praw i zasad obowiązujących w świecie online.”

Komisarz Thierry Breton, dodał: „Chcemy, aby Europejczycy wiedzieli: mieszkając, studiując, pracując, prowadząc działalność gospodarczą w Europie, można liczyć na najwyższej klasy łączność, bezproblemowy dostęp do usług publicznych, bezpieczną i sprawiedliwą przestrzeń cyfrową. Deklaracja praw i zasad cyfrowych ustanawia również raz na zawsze, że to, co jest nielegalne poza Internetem, powinno być również nielegalne w Internecie. Naszym celem jest również promowanie tych zasad jako standardu dla świata.”

Deklaracja opiera się na celach cyfrowych określonych przez Cyfrową Dekadę, aby osiągnąć cyfrowo przekształconą Europę do 2030 roku, oraz na doświadczeniach Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.

Prawa i zasady na rzecz lepszej transformacji cyfrowej

W deklaracji przedstawiono zasady cyfrowe, mające służyć wszystkim Europejczykom, w szczególności:

  • postawienie ludzi w centrum transformacji cyfrowej;
  • solidarność i włączenie;
  • wolność wyboru;
  • uczestnictwo w cyfrowej przestrzeni publicznej;
  • bezpieczeństwo, ochrona i wzmocnienie pozycji;
  • zrównoważony rozwój.

Te prawa i zasady powinny towarzyszyć Europejczykom w ich codziennym życiu, sprzyjając uczestnictwu wszystkich w cyfrowej przestrzeni publicznej, zwiększając bezpieczeństwo, ochronę i wzmacniając pozycję jednostek oraz promując zrównoważony rozwój cyfrowej przyszłości.

Poprzez niniejszą deklarację w sprawie praw i zasad cyfrowych Komisja przedstawia zarówno ramy odniesienia, jak i wskazówki dla przedsiębiorstw i decydentów, mając na celu umieszczenie ludzi w centrum transformacji cyfrowej.

W następnej kolejności Komisja wezwała Radę i Parlament Europejski do omówienia projektu deklaracji i zatwierdzenia jej na najwyższym szczeblu do lata tego roku.

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, duże zbiory danych, obliczenia wielkiej skali, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.