cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komisja przedstawia Europejską Agendę Innowacji, która ma stać na czele nowej fali innowacji

Data publikacji:  12.02.2023

5 lipca Komisja Europejska przyjęła nową Europejską Agendę Innowacji, która ma zapewnić Europie pozycję lidera na froncie nowego przypływu innowacji w dziedzinie głębokich technologii i start-upów. Pomoże on Europie opracować nowe technologie, które rozwiążą najbardziej krytyczne problemy społeczne, oraz wprowadzić je na rynek. Nowa europejska agenda innowacji ma na celu umieszczenie Europy jako wiodącego gracza w światowym krajobrazie innowacji.

Przewodząc w dziedzinie innowacji, zwłaszcza w zakresie innowacji opartych na głębokich technologiach, które wymagają przełomowych badań i rozwoju oraz dużych inwestycji kapitałowych, Europa wzmocni swoją rolę w kształtowaniu bliźniaczych transformacji. Innowacje w dziedzinie głębokich technologii będą wspierać wiodącą pozycję technologiczną Europy i tworzyć innowacyjne rozwiązania dla wyzwań społecznych, takich jak zmiana klimatu i zagrożenia cybernetyczne.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza, powiedziała: „Musimy pobudzić nasze ekosystemy innowacji, aby rozwijać technologie skoncentrowane na człowieku. Nowy program na rzecz innowacji opiera się na znaczących pracach wykonanych w ostatnich latach w zakresie innowacji i pomoże nam przyspieszyć naszą cyfrową i ekologiczną transformację. Agenda jest zakorzeniona w sferze cyfrowej, fizycznej i biologicznej i umożliwi nam lepsze rozwiązywanie znaczących problemów, takich jak zerwanie zależności od paliw kopalnych lub zabezpieczenie naszych dostaw żywności w sposób zrównoważony.”

Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: „Nowy europejski program na rzecz innowacji zapewni innowatorom, start-upom i scale-upom, ich innowacyjne przedsiębiorstwa, że staną się światowymi liderami innowacji. Przez ponad rok prowadziliśmy konsultacje z zainteresowanymi stronami, takimi jak liderzy ekosystemu innowacji, start-upy, jednorożce, kobiety-założycielki, kobiety pracujące w sektorze venture capital, uniwersytety i przedsiębiorstwa. Razem sprawimy, że Europa stanie się globalną potęgą w zakresie innowacji i start-upów opartych na głębokich technologiach.”

Nowa Agenda Innowacji będzie w szczególności zawierać:

  • Poprawę dostępu do finansowania dla europejskich start-upów i scale-upów
  • piaskownice regulacyjne umożliwiające innowatorom eksperymentowanie z nowymi pomysłami
  • Wspieranie tworzenia „regionalnych dolin innowacji”
  • przyciąganie i zatrzymywanie talenty w Europie, zwiększając wsparcie dla kobiet-innowatorów i wprowadzając innowacje w postaci opcji na akcje dla pracowników start-upów
  • Zwiększanie wsparcie polityczne dla państw członkowskich

W nowym europejskim programie innowacji określono 25 specjalnych działań w ramach pięciu inicjatyw przewodnich:

  • Finansowanie scale-upów.
  • Wspieranie innowacji poprzez przestrzenie do eksperymentowania i zamówienia publiczne
  • Przyspieszenie i wzmocnienie innowacji w europejskich ekosystemach innowacji w całej UE
  • Wspieranie, przyciąganie i zatrzymywanie talentów w dziedzinie zaawansowanych technologii
  • udoskonalenie narzędzi kształtowania polityki

Zapoznaj się z pełną agendą i planem działania.

© Zapas Adobe

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy, duże zbiory danych, łańcuch bloków, obliczenia wielkiej skali, uczenie maszynowe, chmura obliczeniowa, informatyka kwantowa, umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.