cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komisja przyjmuje wniosek dotyczący rozpoczęcia Europejskiego Roku Umiejętności

Data publikacji:  23.02.2023

W nawiązaniu do oświadczenia prezydent Ursuli von der Leyen zawartego w orędziu o stanie Unii z 2022., Komisja przyjęła wniosek o oficjalne ustanowienie roku 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności.

Ekologiczne i cyfrowe przemiany otwierają nowe możliwości dla Europejczyków i gospodarki Unii Europejskiej. W związku z tym konieczne jest wyposażenie wszystkich Europejczyków w wiedzę i umiejętności niezbędne do stawienia czoła przyszłości, zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Niemniej jednak obecnie ponad 75% przedsiębiorstw w Unii twierdzi, że trudno jest znaleźć pracowników o wymaganych umiejętnościach, a najnowsze dane Eurostatu pokazują, że zaledwie 37% dorosłych regularnie uczestniczy w szkoleniach. Najnowsze dane DESI z 2022 r. pokazują również, że co trzecia osoba zatrudniona w Europie nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych.

Aby rozwiązać problem ogólnego braku umiejętności w Europie, Komisja zaproponowała ożywienie uczenia się przez całe życie poprzez Europejski Rok Umiejętności, we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowymi i przemysłowymi, podmiotami świadczącymi usługi edukacyjne i szkoleniowe, a także pracownikami i przedsiębiorstwami. W tym względzie komisja proponuje konkretnie, aby:

  • Wspierać bardziej efektywne inwestycje w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, aby zmaksymalizować potencjał europejskiej siły roboczej i pomóc ludziom w przechodzeniu z jednej pracy do drugiej.
  • Zapewnić, aby umiejętności były dostosowane do wymagań rynku pracy, również poprzez współpracę z partnerami społecznymi i przedsiębiorstwami.
  • Dopasować aspiracje i umiejętności ludzi do możliwości na rynku pracy.
  • Przyciągnąć osoby z państw trzecich posiadających umiejętności potrzebne Unii Europejskiej.

Aby osiągnąć te cele, Komisja będzie promować możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji, podkreślając stosowne inicjatywy Unii i opcje finansowania, aby zachęcić do ich przyjmowania, wdrażania i realizacji w terenie.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy na miarę ery cyfrowej, powiedziała o tej inicjatywie: „Umiejętności cyfrowe są niezbędne, jeśli mamy zrobić z technologią to, co chcemy. Zarządzanie życiem cyfrowym – jak płacenie rachunków, ubieganie się o pozwolenia na parkowanie itp. – wymaga od nas jako obywateli wiedzy. Tworzenie rozwiązań dla społeczeństwa za pomocą technologii, która pomaga nam w codziennym życiu, wymaga wiedzy. Zdecydowaliśmy się na cele, teraz nadszedł czas, aby podjąć działania. Europejski Rok Umiejętności pomoże nam skupić nasze wysiłki na umożliwieniu ludziom uczenia się.”

© European Union 2022, EC Audiovisual service

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe w edukacji, Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.