Na posiedzeniu w dniu 16 czerwca unijni ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych przedstawili swoje krajowe cele dotyczące realizacji planu działania w ramach Europejskiego filaru praw socjalnych do 2030 r. Komisja Europejska docenia zaangażowanie państw członkowskich w uczynienie Europy sprawiedliwą, integracyjną i pełną możliwości. Poprzez te krajowe zobowiązania państwa członkowskie wspierają wysiłki zmierzające do osiągnięcia trzech głównych celów Unii w zakresie zatrudnienia, umiejętności i ograniczenia ubóstwa.
Plan działania w ramach Europejskiego Filaru Praw Socjalnych zawiera szczegółowe informacje na temat celów Unii w zakresie silnej Europy społecznej, która koncentruje się na miejscach pracy, umiejętnościach i włączeniu społecznym, co zostało podzielone na trzy cele na poziomie unijnym, które mają zostać osiągnięte do 2030 r:
- co najmniej 78% osób w wieku od 20 do 64 lat powinno mieć zatrudnienie
- co najmniej 60% wszystkich dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym powinna zostać zmniejszona o co najmniej 15 mln, w tym o co najmniej 5 mln dzieci, w porównaniu z 2019 r.
Cele krajowe z przedłożonych przez państwa członkowskie wniosków przyczynią się do realizacji wspólnego celu, jakim jest osiągnięcie głównych celów do 2030 r. w obszarach zatrudnienia, umiejętności i ograniczenia ubóstwa. W szczególności zaproponowany przez państwa członkowskie cel w zakresie uczenia się dorosłych i umiejętności informatycznych prawie osiągnie zasadniczy cel Unii. Łącznie zobowiązania krajowe wynoszą 57,6% udziału w uczeniu się dorosłych, osiągając większość z 60% celu unijnego na 2030 r.
Kolejnym krokiem w odniesieniu do zobowiązań krajowych będzie monitorowanie przez Komisję ich realizacji w kontekście cyklu europejskiego semestru na rok 2023, czyli unijnych ram koordynacji polityki gospodarczej i zatrudnienia.
Więcej informacji na temat stanu realizacji celów krajowych można znaleźć tutaj!
© European Commission, 2022