cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komisja wybiera pierwsze 50 przedsiębiorstw kierowanych przez kobiety, aby pobudzić w Europie innowacje w dziedzinie „głębokich technologii”

Data publikacji:  08.02.2023

Komisja ogłosiła wyniki pierwszego zaproszenia w ramach programu pilotażowego Women TechEU dnia 1 marca 2022 r., który wspiera prowadzone przez kobiety start-upy z branży „głębokich technologii” (deep-tech). Zaproszenie jest finansowane w ramach programu roboczego „Europejskie Ekosystemy Innowacji”, unijnego programu badań i innowacji „Horyzont Europa”.

Women TechEU jest nową inicjatywą Unii Europejskiej. Program oferuje dotacje wspierające pierwsze kroki w procesie innowacji i rozwoju firmy, o wartości 75 000 euro każda. Oferuje również mentoring i coaching poprzez program Women Leadership Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) oraz ogólnoeuropejskie możliwości nawiązywania kontaktów.

Na temat wyników pierwszego zaproszenia Women TechEU Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, zauważyła: „Jestem szczególnie dumna z pomyślnego wyniku pierwszego zaproszenia Women TechEU. Duża liczba znakomitych wniosków potwierdza, że kobiety zajmujące się zaawansowanymi technologiami potrzebują wsparcia dla swoich przedsiębiorstw na wczesnym, najbardziej ryzykownym etapie. Wspomożemy te 50 firm kierowanych przez kobiety finansowaniem, mentoringiem i możliwościami tworzenia sieci kontaktów, a w 2022 r. zwiększymy skalę tego programu.

Komisja będzie wspierać pierwszą grupę 50 przedsiębiorstw kierowanych przez kobiety z 15 różnych krajów, po przeprowadzeniu niezależnej oceny. Projekty rozpoczną się wiosną 2022 r. i przewiduje się, że będą trwały od 6 do 12 miesięcy. Przedsiębiorstwa, które odniosły sukces, opracowały nowatorskie i przełomowe innowacje w wielu dziedzinach, od wczesnej diagnostyki i leczenia raka po ograniczenie negatywnego wpływu emisji metanu. Realizują one cele zrównoważonego rozwoju, np. przeciwdziałanie zmianie klimatu, ograniczenie marnotrawstwa żywności, poszerzenie dostępu do edukacji i wzmocnienie pozycji kobiet.

W związku z ogromnym odzewem na pierwszy pilotaż, Komisja odnowi program Women TechEU w 2022 r. Budżet kolejnego zaproszenia zostanie zwiększony do 10 mln euro, co pozwoli na sfinansowanie około 130 przedsiębiorstw. To drugie zaproszenie zostanie ogłoszone w 2022 r.

Więcej informacji na temat zaproszeń Women TechEU można znaleźć tutaj: https://eismea.ec.europa.eu/programmes/european-innovation-ecosystems/women-techeu_en

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich, Umiejętności cyfrowe dla profesjonalistów, Umiejętności cyfrowe dla zatrudnionych i poszukujących pracy
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy, Średni, Zaawansowany, Ekspercki
Technologia cyfrowa: sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy, łańcuch bloków, robotyka, uczenie maszynowe, oprogramowanie
Typ inicjatywy: Unijna
Zasięg geograficzny: Unia Europejska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.