cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Kompetencje cyfrowe są nie do zmierzenia. Brakuje jasnych metod oceny

Data publikacji:  05.10.2023
Puls hr logo

Rozwój kompetencji cyfrowych nabiera na znaczeniu. Jednak cały czas brakuje rozwiązań, które pozwoliłyby oceniać poziom naszych umiejętności.

jesteśmy na kolejnym etapie rozwojowym, jeśli chodzi o kompetencje cyfrowe. Są one już dobrze określone, wiemy, co dokładnie się na nie składa. Jednak cały czas nie ma wypracowanych metod, które służą ocenie, na jakim poziomie mamy je faktycznie opanowane.

Nie ma czegoś takiego jak certyfikat, który będzie potwierdzał, że dana osoba opanowała kompetencje cyfrowe na konkretnym poziomie. Na ile zna się na zbieraniu danych, obsłudze programów analitycznych czy przetwarzaniu danych. Tak dzieje się w przypadku języków obcych, gdzie można zdobyć certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności.

Wypracowanie właściwych metod oceny kompetencji cyfrowych jest bardzo istotne, bo każdego człowieka interesuje to, co już opanował i co jeszcze przed nim. Taka poukładana wiedza pomaga w nauce, otwiera na dokształcanie.

Wiedząc to, mamy poczucie, że dążymy do dalszego rozwoju, samodoskonalenia się, wiemy jaka droga jest przed nami, żeby osiągnąć kolejny poziom rozwoju. Zdobywanie kolejnych poziomów pozwala nam na podniesienie swojej samooceny, zwiększa gotowość do tego, żeby poznawać nowe.

Źródło: https://www.pulshr.pl/edukacja/kompetencje-cyfrowe-sa-nie-do-zmierzenia-brakuje-jasnych-metod-oceny,100573.html

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.