W ciągu najbliższych lat (do 2025 r.) aż połowa pracowników będzie wymagała przekwalifikowania. Wynika to głównie ze zmian technologicznych, a także rozwoju maszyn i narzędzi, które coraz śmielej wyręczają człowieka w powtarzalnych i czasochłonnych obowiązkach.
Techniczne kompetencje przyszłości bazują na zapleczu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. W grupie tej wyróżnia się więc bardzo konkretne i precyzyjne umiejętności, które przydadzą się na specjalistycznych stanowiskach.
Branże przyszłości doceniają więc m.in.:
- analitykę i statystykę, które uzupełnia zdolność do wnioskowania i odczytywania danych; era big data i wydajnego oprogramowania sprawiła, że pracodawcy cenią wszelkie umiejętności matematyczne i metodologiczne, dlatego też przyszłościowe zawody to m.in. specjalista IT, logistyk, biotechnolog, data scientist;
- umiejętności cyfrowe z zakresu STEM(ang. science, technology, engineering, math);
- zdolność do kreowania nowych technologii, we współpracy z systemami opartymi na uczeniu maszynowym i AI.
Bez wątpienia rynek pracy w przyszłości będzie poddawany szerokiej automatyzacji, bazując m.in. na przejęciu części rekrutacji przez boty i algorytmy. Robotyzacja i śmiałe sięganie po nowe technologie mają tym samym znaczący wpływ na wymagania stawiane kandydatom.
Źródło: https://www.ey.com/pl_pl/workforce/kompetencje-przyszlosci