cyfrowekompetencje.pl

cyfrowekompetencje.pl
MENU

Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę?

Data publikacji:  15.02.2023
Logo

Boty napędzane sztuczną inteligencją potrafią w ciągu kilku sekund stworzyć tekst czy wygenerować obraz. Umieją też analizować dane i wyciągać z nich wnioski. Już teraz mogłyby z powodzeniem wyprzeć z rynku pracy część przedstawicieli wielu branż, a przecież zjawisko to dopiero nabiera rozpędu. „Business Insider” wskazał 10 zawodów, w przypadku których zastąpienie ludzi technologią jest najbardziej prawdopodobne.

ChatbotGPT, sztuczna inteligencja generująca odpowiedzi tekstowe, został udostępniony w listopadzie ubiegłego roku i zdążył wywołać sporo zamieszania. Bot pisał już artykuły, tworzył teksty piosenek, a nawet scenariusz filmu krótkometrażowego. Konkurencję widzą w nim przede wszystkim przedstawiciele zawodów, których podstawą jest tworzenie treści, jednak eksperci podkreślają, że zjawisko polegające na zastępowaniu ludzkiej siły roboczej technologią może objąć swoim zasięgiem znacznie większą część rynku pracy.

Kodowanie i programowanie są skomplikowanymi umiejętnościami, a popyt na posiadających je specjalistów cały czas rośnie. Ale ChatGPT i podobne narzędzia sztucznej inteligencji mogą zająć część miejsc pracy w tej branży.

Napędzane sztuczną inteligencją generatory tekstu na razie nie są w stanie tworzyć jakościowego dziennikarstwa, jednak potrafią pisać proste teksty np. PR-owe czy newsowe.

Całkowite przejęcie zadań prawników przez sztuczną inteligencję na razie nie jest możliwe. Technologia potrzebowałaby nadzoru człowieka.

Źródło: https://tvn24.pl/ciekawostki/komu-sztuczna-inteligencja-zabierze-prace-tych-10-zawodow-jest-szczegolnie-zagrozonych-6725479?fbclid=IwAR0oEYFkJBhgQbMNjAoXKTTLbsgpl4bUtXkSUtuqmRSAywxpxCOdMMVz8NA

Docelowi odbiorcy: Umiejętności cyfrowe dla wszystkich
Dziedziny: Programy i kwalifikacje ogólne, bliżej niezdefiniowane
Poziom umiejętności cyfrowych: Podstawowy
Technologia cyfrowa: umiejętności cyfrowe
Typ inicjatywy: Krajowa
Zasięg geograficzny: Polska
Głos w dółGłos w górę (Brak głosów)

Możliwość komentowania została wyłączona.